Oznámení Učené společnosti ČR: Udělená ocenění

Ostatní |

Učená společnost České republiky udělila na svém XI. valném shromáždění 16. května 2005 „Medaili Učené společnosti České republiky“ za zásluhy o rozvoj vědy: prof. MUDr. Ctiradu Johnovi, DrSc. Prof. Ctirad John patří k zakladatelům české imunologie a mikrobiologie a je v těchto oborech významnou a světově uznávanou osobností. Během své výzkumné a vědecké práce se […]




Učená společnost České republiky udělila na svém XI. valném shromáždění
16. května 2005 „Medaili Učené společnosti České republiky“ za zásluhy o rozvoj vědy:

prof. MUDr. Ctiradu Johnovi, DrSc.

Prof. Ctirad John patří k zakladatelům české imunologie a mikrobiologie a je v těchto oborech významnou a světově uznávanou osobností. Během své výzkumné a vědecké práce se zabýval hlavně patogenezou a imunogenezou brucelózy, supresí imunitních reakcí při podávání antibiotik, patogenezou a imunogenezou stafylokokových infekcí, principy depotní imunizace a imunomodulace. Od r. 1967 do r. 1975 byl na návrh Světové zdravotnické organizace členem sboru expertů WHO pro potírání brucelózy. V časopisech a v domácích i zahraničních monografiích publikoval více než sto původních vědeckých prací experimentálního charakteru, přes padesát prací souborných a přehledových a přednesl stovky odborných přednášek doma i v zahraničí. Je také autorem několika knih a učebnic imunologie. Jako stipendista francouzské vlády pracoval v letech 1961-1962 v Pasteurově ústavu v Paříži. Po celou dobu přednášel studentům Lékařské fakulty mikrobiologii a imunologii a koordinoval blok „integrované výuky“, kterou vytvářely obory: mikrobiologie – patologická anatomie – infekční lékařství. V r. 1966 byl povolán do panelu expertů WHO v Ženevě pro otázky výuky imunologie.
Od své promoce na Lékařské fakultě UK v r. 1949 pracoval v Ústavu pro lékařskou mikrobiologii a imunologii, jehož je dnes emeritním přednostou. Titul kandidáta věd získal v roce 1956, tři roky nato se habilitoval a docentem byl jmenován s účinností od srpna 1960. V letech 1960-1963 byl proděkanem LF UK pro pedagogickou činnost. Po odchodu prof. Patočky do důchodu byl od října 1970 pověřen prozatímním vedením katedry mikrobiologie, jejím vedoucím se stal v září 1981 a od září 1987 pracoval ve funkci samostatného vědeckého pracovníka v Laboratoři pro speciální lékařskou mikrobiologii a imunologii 1. LF UK. V tomto roce obhájil i svou doktorskou disertační práci a v r. 1990 byl jmenován profesorem mikrobiologie a imunologie.
Profesor John na všech fórech propaguje a pomáhá rozvíjet vzájemnou spolupráci Akademie věd a vysokých škol. Aktivně pracoval ve vědeckých radách univerzitních a akademických institucí, v grantových agenturách i redakčních radách odborných časopisů a nakladatelství. Jeho vědecké kvality dokumentuje i to, že mu byla udělena řada vyznamenání a je čestným členem několika odborných společností.
Prof. Ctirad John patří k uznávaným výrazným osobnostem české imunologie a mikrobiologie. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR. A nejen to. Profesor John je mimořádná osobnost i jako člověk a filozof života.

Nositelé Cen Učené společnosti ČR pro rok 2005:

v kategorii Vědecký pracovník:

Ing. Ivan Hlaváček, DrSc.
Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, 115 67 Praha 1
tel.: 222 09 712
e-mail: hlavacek@math.cas.cz

Cenu sponzoruje firma ZENTIVA, a. s., Praha

Ing. Hlaváček je autorem či spoluautorem více než 150 odborných článků a pěti monografií. V domácí a v mezinárodní odborné komunitě se nejdříve prosadil svými výsledky v matematickém modelování obtížných problémů mechaniky kontinua pevné fáze, jako jsou například modely plastického chování těles, úlohy se třením či nelineární vedení tepla. Značnou část svého vědeckého zájmu věnoval řešení problémů tvarové optimalizace, v nichž se hledá tvar tělesa optimální vzhledem ke zvolenému kritériu. Příkladem může být minimalizace hmotnosti výrobku při zachování jeho předepsané pevnosti nebo tvar součásti, jenž je optimální z hlediska chlazení.
V posledním desetiletí se ing. Hlaváček usilovně věnoval úlohám s nejistými vstupními daty řešenými metodou nejhoršího scénáře. Tyto úlohy odpovídají častým situacím z praxe, kdy vstupní parametry matematického modelu nejsou přesně známy, např. kvůli nepřesným měřením nebo přirozené variabilitě vlastností materiálu. Cílem metody nejhoršího scénáře je zjistit, zda nejistota ve vstupních parametrech připouští takové chování modelu, jež by přesáhlo tolerované meze.

RNDr. Václav Petříček, CSc.
Fyzikální ústav AV ČR, Cukrovarnická 10, 162 53 Praha 6
tel.: 220 318 598
e-mail: petricek@fzu.cz

Cenu sponzoruje firma UNIPETROL, a. s., Praha

Cenu US za rok 2005 získal RNDr. Václav Petříček, CSc. za přínos k rozvoji krystalografických metod pro studium aperiodických struktur. Oceněný vědec je naším předním odborníkem v rentgenostrukturní analýze a světově uznávanou autoritou ve své specializaci, která se zabývá stanovením atomárního uspořádání v látkách, jejichž krystalová mříž je narušena jistým zákonitým způsobem, tzv. modulací. Ze strukturního hlediska představuje modulace obvykle velice jemnou poruchu, její přítomnost je však důležitým svědectvím o elektronovém uspořádání a povaze chemických vazeb v těchto látkách. Detailní určení struktury je tak základním východiskem k pochopení fyzikálně chemických jevů. Mezi důležité experimentální výsledky V. Petříčka a jeho spolupracovníků doma i v zahraničí patří stanovení modulované struktury u některých materiálů s technicky významnými vlastnostmi jako jsou supravodivé nebo magnetoresistivní oxidy, organické vodiče a kompozity. Zásadním přínosem V. Petříčka pro rozvoj oboru se stal již v 80tých letech jeho unikátní výpočetní systém JANA, využívající pro popis modulovaných krystalů abstraktní formalismus symetrie ve vícedimenzionálních prostorech. . Program JANA byl dán k dispozici laboratořím po celém světě a stal se universálním nástrojem pro řešení složitých krystalových struktur. V současné době ho používá na 500 registrovaných uživatelů v 30 zemích.

v kategorii Mladý vědecký pracovník:

Doc. Mgr. Marek Šebela, Dr.
Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci, Šlechtitelů 11, 783 71 Olomouc
tel.: 585 634 921
e-mail: sebela@prfholnt.upol.cz

Cena byla udělena za ucelený výzkum v oblasti biochemie enzymů působících v metabolismu biogenních aminů a cytokininů u rostlin. Zmíněné látky se počítají k tzv. buněčným regulátorům a účastní se proto pochodů, které mají klíčový význam pro živou buňku. Enzymy jsou proteiny označované za biokatalyzátory, neboť usnadňují průběh chemických reakcí v živých organismech. Ze studovaných zástupců je možné jmenovat diaminoxidasu, polyaminoxidasu, aminoaldehyddehydrogenasu a cytokininoxidasu/dehydrogenasu, které byly získány jako čisté proteiny z rostlinného materiálu, a to použitím biochemických separačních metod. Izolované enzymy byly detailně charakterizovány: byly popsány vlastnosti enzymové molekuly a proveden rozbor parametrů reakce, která je enzymem ovlivňována (katalyzována). Následný výzkum byl zaměřen na laboratorní přípravu látek působících jako specifické inhibitory uvedených enzymů. Inhibici lze vysvětlit jako děj, který vede k potlačení či úplnému odstranění přirozeného působení enzymu na určitou chemické reakci.

Ceny Učené společnosti ČR pro rok 2005 za mimořádné vědecké výsledky studentů gymnázií ČR byly uděleny takto:

Zdeně Druckmüllerové
z Gymnázia Brno-Řečkovice
za studii „Momentová metoda analýzy slunečního spektra“

Jakubu Hodboďovi
z Gymnázia F. X Šaldy v Liberci
za studii „Útěk z vlasti“

Zdeňku Janovskému
z Gymnázia Nad Alejí v Praze 6
za přínosné práce v biologii kvasinek

Martinu Konečnému
z Gymnázia Boskovice
za úspěšnou, inspirovanou a soustavnou činnost při šíření matematických, fyzikálních a chemických znalostí mezi středoškolskými studenty

Ondřeji Lejnarovi
z Mendelova gymnázia v Opavě
za studii „Metody měření rychlosti zvuku“

Milanu Pospíšilovi
z Gymnázia Brno-Řečkovice
za studii „Schopnost lesního porostu poutat oxid uhličitý – spojitost s globální změnou klimatu“

Ivo Strašilovi
z Gymnázia Vídeňská v Brně
za kvalitní a moderní příspěvky k praktickému využití principů elektroniky

Zuzaně Tvarůžkové
z Gymnázia Kroměříž
za studii „Fungicidní účinnost rostlinných extraktů na houbové choroby obilnin v in vivo kulturách a jejich vliv na intenzitu fluorescence a dynamiku nárůstu sušiny zrna pšenice ozimé“

Kamile Vasické
z Gymnázia Říčany
za přínosné práce v biologii ptáků

Lukáši Větrovcovi
z Gymnázia Brno-Řečkovice
za studii „Stanovování Borrelia burgdofreri sensu lato metodou nepřímé imunofluorescence“

Petru Zatloukalovi
z Gymnázia a Střední pedagogické školy Liberec 7
za studii „Politicko-mocenské příčiny bitvy na Moravském poli a její průběh“

Ceny sponzoruje firma PRO.ME D. CS., a. s., Praha, a prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., člen Učené společnosti ČR.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.