Perlička: Automatický rybář

Ostatní |

Zařízení je testováno od prosince 2005 s téměř 100% úspěšností lovu pstruhů na zamrzlých vodách.




Mezi projekty, které byly za ČR nominovány do mezinárodní soutěže Intel Isef, nechybí ani automatický rybář.
Autorem tohoto projektu je Tomáš Nezval (SOŠP a SOUS Prostějov). Základní data o zařízení jsou následující:

Automatický rybář řízený dvěma mikrokontroléry PIC 16F876A

Záměr a cíl práce: Výroba zařízení pro téměř automatické lovení ryb na zamrzlé vodě. Praktické využití mikrokontrolérů.
Použité metody a techniky: Svařování, vakuové lisování, obrábění, výroba plošných spojů, programování.
Popis výsledků (sumarizace): Popisované zařízení je testováno od prosince 2005 s téměř 100% úspěšností lovu pstruhů na zamrzlých vodách (tzv. na dírkách).
Zhodnocení výsledků, přínos práce: "Automatický rybář" pracuje s větší účinností než "normální" rybář.

***tisková zpráva společnosti Intel
Společnost Intel Corporation oznámila nominované studenty a jejich projekty, které se utkají v mezinárodní soutěži Intel ISEF v příštím roce. Českou republiku tak budou ve Spojených státech reprezentovat: Jiří Havran, Martin Hlaváč, Antonín Hoskovec, Michal Křen, Tomáš Nezval a Milan Pospíšil. Studenti, finalisté obou národních kol soutěží AMAVET a SOČ, navíc získají sponzorský dar od společnosti Intel ve formě celkové úhrady nákladů spojených s dopravou a pobytem na Intel ISEF 2007.

Seznam projektů reprezentujících Českou republiku

Delegace AMAVET (Asociace pro mládež, vědu a techniku):
· Dynamika přenosu tepla v kalorimetru – Jiří Havran – Gymnázium Polička
· Výukový program deskriptivní geometrie – Michal Křen, Martin Hlaváč – Střední průmyslová škola Uherské Hradiště
· Schopnost ekosystému ČR poutat atmosférický uhlík – Milan Pospíšil – Gymnázium Brno-Řečkovice

Delegace SOČ (Středoškolská odborná činnost):
· Dvoufázový refrigerátor vysokých teplot – Antonín Hoskovec – Gymnázium Jablonec nad Nisou
· Automatický rybář řízený dvěma mikrokontroléry PIC 16F876A – Tomáš Nezval – SOŠP a SOUS Prostějov

Soutěž Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je jedinou celosvětovou akcí pro studenty, na které se představí všechny biologické vědy. Každý rok se ve více než 500 regionálních vědeckých soutěžích utká několik miliónů studentů. Téměř 1500 studentů z více než 45 zemí světa usiluje o postup do finále s výhrami v hodnotě přes 4 miliony dolarů ve stipendiích a hodnotných cenách.

„Soutěž Intel ISEF je výborným příkladem podpory rozvoje vědy a vzdělávání. Studenti tímto způsobem získávají i možnost lepšího uplatnění a jedinečnou šanci nasbírat zkušenosti z mezinárodního prostředí,“ zhodnotil přínos soutěže František Fait, Intel Education Manager pro střední a východní Evropu ze společnosti Intel.

Společnost Intel je od roku 1997 hlavním sponzorem veletrhu ISEF. Vidí zde příležitost zviditelnit a ocenit špičkové vědecké přístupy nejlepších mladých vědců a povzbudit další mladé lidi k úsilí na poli vědy a techniky během studií i později. Kromě samotného sponzorování usiluje společnost Intel o rozšíření mezinárodního záběru veletrhu a o větší pestrost spektra ocenění, např. stipendia Intel Foundation Young Scientists Scholarships, ocenění Achievement Awards, Best Use of Category a ceny pro učitele a ředitele regionálních soutěží.

Intel ISEF 2006

V letošním roce se mezinárodní finále v Indianapolis v USA ve dnech 7. – 13. května zúčastnil rekordní počet soutěžících – 1 482 soutěžících ze 47 zemí, regionů a teritorií. Nejvyšší cenu, 50 000 dolarů ve formě stipendia Intel Foundation Young Scientist Scholars, získali tři mladí vědci z USA – Madhavi Gavini ze Starkville, Meredith MacGregor z města Boulder a Hannah Wolf z Allentownu.

Účast české delegace na Intel ISEF 2006

Z České republiky se mezinárodní soutěže Intel ISEF zúčastnili tito studenti: Petra Bezchlebová, Beverly Bělková, Adam Janečka, Ondřej Krabs, Jana Malcová, Martin Olejár a Zuzana Tvarůžková.

Čeští studenti se této soutěže účastní již pravidelně, ale poprvé v historii se zúčastnila paralelně probíhající akce Intel Educator Academy i zástupci organizátorů českých soutěží. Cílem této iniciativy je především poskytnutí zázemí pro zkvalitnění lokálních soutěží a nasbírání inspirace mezi zástupci jednotlivých zemí.

O Intel ISEF

Veletrh International Science and Engineering Fair, sponzorovaný společností Intel od roku 1997, je největší událostí vědy představující světu nejnadějnější mladé vědce a vynálezce. Finalisté soutěže v Indianapolisu byli vybráni z několika miliónů studentů, kteří se do soutěže zapojili v minulém školním roce. Vzešli z více než 65 000 studentů, kteří se účastnili více než 558 regionálních akcích přidružených k Intel ISEF po celém světě.

Hodnocení soutěžících se věnuje přes tisíc odborníků, kteří se účastní veletrhu ve svém volném čase. Všichni Intel ISEF porotci mají vzdělání na úrovni Ph.D. v jedné ze 14 vědeckých disciplín nebo minimálně šest let odpovídající odborné praxe.

Veletrh pořádá od roku 1950 nezisková organizace Science Service, jejímž cílem je prostřednictvím publikační a osvětové činnosti zvýšit pochopení a ocenění vědy mezi lidmi všeho věku. Další informace o společnosti Science Service nebo o veletrhu Intel ISEF najdete na stránkách: http://www.sciserv.org.

Společnost Intel se snaží prostřednictvím programů, jako je Intel ISEF, inspirovat a rozvíjet vzdělání dětí ze všech koutů světa v oblasti vědy, matematiky a techniky.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.