Pozvánka: Nebojte se vědy – přednášky pro středoškolské studenty

Ostatní |

Měření času od nejstarších dob do dneška, Protektorátní Židé a Terezín, Imunita a výživa




Nebojte se vědy
Přednášky pro středoškolské studenty
se konají ve 14:00 h v místnostech 205 a 206 v budově
Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Září – prosinec 2005

13. září 2005
Měření času od nejstarších dob do dneška
Ing. Jan Vondrák, DrSc., Astronomický ústav AV ČR
V přednášce se posluchači dozví o definicích a metodách určování času a jejich vývoji od nejstarších dob až dodnes. Bude se hovořit o metodách založených na astronomických pozorováních a o přístrojích používaných v různých obdobích k měření času. Řeč se však stočí i na mechanické, elektronické a atomové hodiny a jejich vývoj. Metody měření času se postupně vyvíjely a zpřesňovaly a s nimi se měnily i definice legálního času. Krátce budou v této souvislosti zmíněny i časové škály vyplývající z teorie relativity. Protože po dlouhá staletí byl čas definován prostřednictvím rotace Země, posluchači se dozvědí více podrobností též o tomto jevu a jeho měření, jakož i o různých časových škálách, které jsou s ním spojeny. Delší časové intervaly jsou definovány prostřednictvím kalendáře, který je rovněž úzce vázán na astronomické úkazy – oběh Měsíce kolem Země a Země kolem Slunce. Proto bude do přednášky zařazena i tato problematika.

11. října 2005
Protektorátní Židé a Terezín
PhDr. Helena Krejčová, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Německo okupovalo české země 15. března 1939 a o den později vydal Adolf Hitler na Pražském hradě výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Okupace znamenala přenesení protižidovské politiky ze sousední říše na území protektorátu. V roce 1941 byly zahájeny přípravy tzv. „konečného řešení židovské otázky“ pro protektorátní Židy. Všichni měli být před deportacemi na východ nejprve soustředěni v ghettu na území protektorátu. Za sídlo ghetta byl ustanoven Terezín. Lidé zařazovaní do transportů do ghetta se shromažďovali na určených místech ve větších městech, museli odevzdat veškerý majetek a ponechat si maximálně 50 kg zavazadel. Transportní oddělení tábora mělo na starosti transporty na východ, tedy na téměř jistou smrt ve vyhlazovacích táborech, které probíhaly od počátku roku 1942 v několika velkých vlnách. V září 1943 byl z Terezína vypraven první ze tří transportů do tzv. rodinného tábora v Osvětimi – Birkenau. Poslední vlnou byly tzv. podzimní transporty v roce 1944. Zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže převzal Terezín pod svou ochranu 2. 5. 1945 a v pozdních odpoledních hodinách 8. 5. 1945 byl Terezín osvobozen jednotkami Rudé armády.

13. prosince 2005
Imunita a výživa
RNDr. Petr Šíma, CSc., Mikrobiologický ústav AV ČR
Imunita se definuje jako schopnost zachování neporušenosti, integrity vnitřního prostředí organismu a genetické identity jedince. V užším slova smyslu, jak ji obecně chápou lékaři i laická veřejnost, se imunitou rozumí imunita antiinfekční, tj. odolnost především proti infekčním nemocem. Širší pojetí zahrnuje také imunitu protinádorovou, tj. odolnost proti nádorovým chorobám. V přednášce se posluchači dovědí o typech imunity, o úloze imunitního systému a o tom, jak životní styl v zemích s vysokým životním standardem s sebou přináší snižující se odolnost k infekčním nemocem a nárůst alergických, autoimunitních, kardiovaskulárních, neurodegenerativních a nádorových onemocnění. Odolnost vůči nemocem a kvalita a délka života člověka mají trojí základ: dostatečnou a vyváženou výživu, psychickou rovnováhu a přiměřenou fyzickou aktivitu. Všem druhům onemocnění se dá do velké míry zabránit zachováváním zásad správné výživy.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.