Robotický pes AIBO dostane nástupce

Ostatní |

Podobně jako počítače mají svou výstavu zvanou Comdex, novinky v robotice lze vysledovat na Robodexu, jehož letošní ročník se koná v Yokohamě poblíž Tokia. Velkým magnetem programu bude bezpochyby vylepšená podoba psího robůtka Aibo, ...
Podobně jako počítače mají svou výstavu zvanou Comdex, novinky v robotice lze vysledovat na Robodexu, jehož letošní ročník se koná v Yokohamě poblíž Tokia. Velkým magnetem programu bude bezpochyby vylepšená podoba psího robůtka Aibo, nicméně firmy zde představí i prototypy jeho následníků a nastíní, jakým směrem se bude odvětví ubírat v blízké budoucnosti.

Sony na Robodexu 2000 představí humanoidní obdobu Aiba. Půl metru vysoký a pět kilogramů vážící SDR-3X byl v úterý prezentován jako "Robot snů". Zatím se nehodí k ničemu užitečnému – umí si hrát s fiktivním fotbalovým míčem a tančit "Para Para", poslední japonský taneční výstřelek. V hlavě tvaru bubliny dlí kamera, mikrofon v každém uchu, reproduktor v ústech. Senzory umístěné v trupu synchronizují pohyby a zajišťují stabilitu. Ujde 50 kroků za minutu, rozpozná kolem 20 slov a 20 slov umí vyslovit. Stříbřitý robůtek si vypůjčil základní díly a software od svého čtyřnohého přítele. Cena nebyla určena, nicméně prototypy stojí přibližně tolik co osobní automobil.
K výstavě přispěje novinkou i Honda. Experimentální robůtek Asimo dosahuje výšky 120 centimetrů a váží 45 kilogramů. I on zvládá základní taneční kroky, chodí a hýbe rukama. Honda by jej chtěla opatřit technologií rozpoznání hlasu a schopností rozpoznávat lidské obličeje. Do prodeje má Asimo přijít během pár let, první využití nalezne v předváděcí místnosti Hondy.
A jaká je budoucnost robotů? Podle Toshi Doi, prezidenta divize Sony pro "digitální stvoření", budou v blízké době roboti činit více než jen bavit své majitele, do rejstříku schopností přibudou i jednoduché domácí práce. Více robotů ponese podobu člověka.

Zdroj:
http://www.honda.co.jp/ASIMO/
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.