Týden vědy a techniky 3.–9. listopadu

Ostatní |

***oznámení Tiskového odboru AV ČR Týden vědy a techniky se letos točí s planetou Země Akademie věd ČR zve 3.–9. listopadu na osmý ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice Co by nás mělo zajímat více než naše planeta Země? Její stav, její minulost a samozřejmě i vše, co se dá zjistit o její budoucnosti. Mezinárodní rok […]




***oznámení Tiskového odboru AV ČR
Týden vědy a techniky se letos točí s planetou Země

Akademie věd ČR zve 3.–9. listopadu na osmý ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice

Co by nás mělo zajímat více než naše planeta Země? Její stav, její minulost a samozřejmě i vše, co se dá zjistit o její budoucnosti. Mezinárodní rok planety Země, který vyhlásilo UNESCO, se uzavírá, a i proto se 8. týden vědy a techniky pro letošní rok obrací svým programem ke stejnému tématu.
Nabídne planetu Zemi z pohledu různých vědních oborů – astronomie, geologie a geofyziky, archeologie, biologie, botaniky i chemie a nevynechá ani pohled uměleckých historiků. Přednášky a prezentace se samozřejmě nevyhnou globálnímu oteplování, klimatickým změnám, využití družicového pozorování Země pro člověka.
Biologie a medicína ve světě technologií je dalším tématem, které spolu s cyklem Věda a kriminalistika zájemcům Týden vědy nabízí. Odborníci z Kriminalistického ústavu Praha připravili mimo jiné přednášky Tajemství lidských ostatků aneb O čem kosti vypovídají nebo Moderní počítačové systémy v kriminalistické balistice. S lékaři z 1. lékařské fakulty UK se setkáte i ve Vědecké kavárně ve Faustově domě v Praze, kde se bude mluvit na téma
nádorových onemocnění. V kavárnách se bude diskutovat i o alchymii, o městě, promítat se bude v Praze i v Brně oscarový film Al Gorea Nepříjemná pravda.
Společně s British Council v ČR je připraveno v Praze v kavárně The Globe setkání na téma Změna klimatu a inovace: nové cesty z labyrintu. British Council se podílí i na prezentaci atraktivních experimentů Michaela Londesborougha v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze i na prezentaci Michaelovy zázračné molekuly v Plzni.
Výstavy Týdne v Praze připomenou významné mezníky české vědy ve 20. století, příběh nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, sté výročí Ottova slovníku naučného, přírodní katastrofy v minulosti a dnes, ženy v české vědě i vítězné fotografie ze soutěže Rostlina s příběhem. I počítačové hry jsou výrazem globální kultury a představují dominantní formu interaktivní zábavy. Týden vědy nabídne v Praze výběr edukativních, politických i uměleckých her.
Naši partneři připravili pro Týden vědy a techniky mimořádně zajímavé prezentace: Česká televize uvede atraktivní a zábavné experimenty ze svého pořadu PORT, Český rozhlas- Leonardo pořad Cesty bílých šamanů aneb Tam, kde končí svět. Ve Viole se uskuteční živé natáčení rozhlasového pořadu Jaroslava Duška Duše K – hovory s vědci, tentokrát povídání s Václavem Pačesem, které hudbou doprovodí jedenáctiletý Roberto Lombino.
V Praze se představí nové Science centrum Techmania z Plzně a Akademie věd se naopak bohatým programem s názvem Akademie v Techmanii uvede v Plzni.
V brněnském planetáriu se mimo jiné uskuteční pořad Mars – sousední planeta v nečekaných souvislostech, v Ostravě bude možné navštívit národní přírodní památku Landek, která se stala poutním místem geologů.
Otevřeno bude osm elektráren ČEZ. Téměř padesát pracovišť Akademie věd otevře své laboratoře, přístupná bude i Knihovna Akademie věd v Praze.

Většinu přednášek v Praze bude možné sledovat i v on-line přenosu.

Všechny akce Týdne vědy a techniky v pěti městech republiky jsou zdarma.

Podrobný program a anotace přednášek najdete na www.tydenvedy.cz

PARTNEŘI

Hlavním partnerem Týdne vědy a techniky je ČEZ, a. s., která nabízí přednášky, semináře, výstavy a otevřené dveře svých elektráren.

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Spolupořadatelé
1. lékařská fakulta UK, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita a JAMU v Brně, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích,
Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Národní divadlo, Městská knihovna v Praze, British Council v ČR, Americké vědecké informační středisko, o. p. s., Americké kulturní centrum CESNET, Národní technické muzeum Praha, Česká kosmická kancelář, Moravská zemská knihovna v Brně, CIANT, SCART,
Hvězdárna a planetárium M.Koperníka v Brně, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě.
Mediální partneři
Lidové noviny, Český rozhlas-Radiožurnál, Český rozhlas-Leonardo, 21. století, Science, Živa, aktualne.cz, veda.cz, PORT

Odpovědi na Vaše možné otázky

Kdy se Týden vědy a techniky koná?
Od 3. do 9. listopadu 2008.

Kde se koná?
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava, Plzeň, Praha.

S kterými vysokými školami Akademie věd ČR na programu spolupracuje?
V Praze je to 1. lékařská fakulta UK, v Brně Mendlova zemědělská a lesnická univerzita, JAMU a v Českých Budějovicích Jihočeská univerzita.

Kolik akcí nabízí Týden?
V pěti městech nabízíme rovnou stovku přednášek, osmnáct výstav, šest vědeckých kaváren a možnost navštívit během Dnů otevřených dveří 72 pracovišť akademických ústavů.

Kdo Týden vědy a techniky zahájí?
V Praze astrofyzik doktor Jiří Grygar přednáškou Vznik Země a karambol s Měsícem.

Jak se na akce Týdne dostat?
Vstup je všude volný, u přednášek a prezentací do naplnění kapacity sálů.

Školy si přednášky v Praze mohou rezervovat na www.tydenvedy.cz

Z nabídky přednášek

Proč je dobře mít kuře v laboratoři?, Děravá Země, Kost jako chytrý nanokompozit,
Antarktická jezera – oázy života, Využití energie větru, Dějiny živočišné říše na planetě Zemi, Osvícení v pralese aneb Ekologické a antropologické poznámky z Papuy-Nové Guiney…

Tipy k návštěvě akcí v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Úterý 4.11.
15.00 -18.00
Země a její místo ve vesmíru – možnost vyzkoušet si, jak sestrojit jednoduchý dalekohled, seznámit se s hvězdářským dalekohledem, postavit si model Stonehenge a dozvědět se, co všechno ukazuje astronomicky ciferník Staroměstského orloje.

Středa 5.11.
10.00 -12.00
Setkání s Leonardem
Seznámení s digitální stanicí Českého rozhlasu, která vysílá 24 hodin denně o vědě a technice

18.00
Cesty bílých šamanů aneb Tam, kde končí svět…
Pořad o tom, jak neznáme země třetího světa a jejich kulturu, navazuje na celoroční projekt Českého rozhlasu-Leonardo Lékaři bez hranic.

Pondělí – pátek 3.–7. 11.
10.00 – 19.00
Výstava Global Players – možnost zahrát si počítačové hry
z nabídky:
Evropa 2045 – Česko: výuková strategická hra určená pro střední školy
Julian Oliver: levelHead – Španělsko: hra zaměřená na paměť a prostorovou orientaci
Massage me: Mika Satomi a Hannah Perner-Wilson – Rakousko: projekt herního rozhraní pro dvě osoby. Masážní vesta, která zároveň slouží jako herní ovladač. Energie nevyčerpatelného hráče která by se při hraní zbytečně ztratila, je tak transformována do příjemné masáže.








Související články




Komentáře

30.07.2014, 19:24

.... tnx!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.