Krychlový led

Fyzika |

Led normálně vzniká v podobě šestiúhelníků, šesterečná symetrie se opakuje i ve známé hvězdicové sněhové vločce. Tak to funguje alespoň při normálním zmrznutí ledu.

Krychlový ledNyní výzkumníci z univerzity v německém Ulmu popsali nový led, který má čtvercovou symetrii a jeho strukturu pak tvoří jako základní jednotka krychle. Pěkně zarovnaná struktura je prý dokonce stabilní i za pokojové teploty.

Led získáme tak, že trochu kapalné vody vložíme mezi dva listy grafenu. I slabé Van der Waalsovy síly přitáhnou oba plátky k sobě (nebo by s ejim jistě dalo pomocí) a vytvoří mezi nimi vysoký tlak. Kapky vody ve štěrbině o řádu nanometrů za těchto podmínek vytvoří onen krychlový led.

Článek v časopisu Nature uvádí, že informace o struktuře tohoto ledu byly získány pomocí elektronové mikroskopie s vysokým rozlišením. Video (zrychlené, v reálu děje odpovídají 4 minutám) ukazuje, že krystaly se sice mají tendenci přeuspořádávat, ale základní geometrie „čtverečků“ přitom zůstává zachovaná.

To, jak se voda chová stlačená v malých kanálcích, nás může zajímat třeba s ohledem na uhlíkové nanotrubičky nebo i buněčné membrány.

Video na YouTube

Zdroj: University of Ulm, ScienceMag.org

Poznámka: Vydrželo by uspořádání i bez grafenu, a pokud ano, jak dlouho? Stabilita různých ledů za pokojové teploty je zajímavá věc, docela stabilní je takto třeba i hydrát metanu (který by na pohled měl být ještě těkavější než led/voda sama o sobě). Obvykle vše naruší kontakt s běžnou vodou – tj. před sebou nemáme známý Led č. 9 z Vonnegutovy knihy Kolíbka, ale spíše jeho opak.

Exotické verze ledů viz Wikipedia.cz (http://cs.wikipedia.org/wiki/Led), jsou zde uvedeny i další krychlové modifikace.Úvodní foto: Ben Mills, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.