Ve Zlíně byl zahájen inovační výzkum akumulátorových baterií

Aktuality |

Zlínský region se stane díky společnosti fgFORTE a Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně centrem pro výzkum baterií.




tisková zpráva společnosti fgFORTE

Unikátní spolupráce těchto subjektů totiž nastartovala výzkum na poli vodivých polymerů v oblasti průmyslových akumulátorů. Cílem tohoto výzkumu je nejen prodloužení životnosti akumulátorové baterie beze ztráty technických parametrů, ale také šetrnější dopad na životní prostředí. Díky velkému přínosu projektu společnost fgFORTE získala inovační grant z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
„Ve spolupráci s výzkumníky a studenty z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za podpory inovačního grantu z fondu Evropské unie a Zlínského kraje připravujeme inovaci akumulátorové baterie, aby došlo k prodloužení její životnosti, respektive počtu cyklů nabití a vybití, aniž by došlo k jejímu technickému poškození,“ představuje výzkum jednatel společnosti fgFORTE Pavel Fišer.

„Technické zlepšení budeme hledat pomocí aplikace vodivých, popřípadě i nevodivých, polymerů. Nejdříve provedeme laboratorní studie proveditelnosti technického zlepšení olověných akumulátorů pomocí vodivých polymerů a poté zahájíme testování,“ přibližuje průběh výzkumu Fišer.
„Tato práce je pro nás zajímavá nejen svým bezprostředním dopadem na praxi a užitkem, který by mohla přinést, ale bude mít také přesah do základního výzkumu, protože nám umožní lépe porozumět elektrochemickým vlastnostem polymerů. Uplatní se i nanotechnologie,“ dodává docent Kuřítka z Centra polymerních materiálů.

Nové baterie budou šetrnější k životnímu prostředí
Olověné akumulátory doposud představují nejekonomičtější způsob skladování energie. Navíc byl zdárně vyřešen jejich základní ekologický problém, a to prostřednictvím jejich recyklace. Klíčovým problémem ale zůstává životnost takových baterií.
„Inovačním záměrem projektu je na základě poptávky na trhu vyvinout způsob, jak zlepšit životnosti baterií z olověných akumulátorů, které v současné době vyrábíme ve Zlínském kraji a prodáváme nejen po celé České republice, ale i v zahraničí. Pokud bude výzkum úspěšný, dojde k postupnému snížení výroby starého typu baterií, což bude mít pozitivní vliv na životní prostředí,“ uzavírá Pavel Fišer.








Související články




Komentáře

06.02.2015, 10:45

.... ñïàñèáî!...

03.02.2015, 14:26

.... ñïñ çà èíôó!!...

03.02.2015, 13:53

.... ñïñ!...

02.02.2015, 11:25

.... ñïñ!!...

02.02.2015, 10:53

.... áëàãîäàðåí!!...

28.11.2014, 07:51

.... ñïñ çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.