Velký cluster pro ostravské superpočítačové centrum dodá SGI

Aktuality |

Na jméno Velkého clusteru je, tak jako v případě superpočítače Anselm, vypsána veřejná soutěž.




tisková zpráva IT4Innovations

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a renomovaná americká společnost Silicon Graphics International Corp. (SGI) dnes podepsaly smlouvu o dodávce tzv. Velkého clusteru. Do Ostravy bude v první polovině nadcházejícího roku přivezen stroj s výkonem petaflopové třídy. Jeho výkon tak převýší současný ostravský superpočítač Anselm téměř dvacetinásobně. S nejnovějšími čipy Intel Xeon a  akcelerátory Xeon Phi bude ostravský superpočítač nejvýkonnější stroj s tímto typem akcelerátorů v Evropě.

„V současnosti by šlo o dvacátý první nejrychlejší stroj na světě“, vysvětluje rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ostrava. „Při spuštění by se měl zařadit mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Je to významný krok nejen pro Vysokou školu báňskou, ale pro celou Českou republiku“, dodává.

Už v současné době jsou v ostravském superpočítačovém centru realizovány výpočty z různých oblastí – nanotechnologie, doprava, hydrologie, nové materiály, vývoj léků.
„Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je už v současné době významným partnerem jak vědecké komunitě, tak průmyslovým partnerům v České republice. Díky novému systému budeme schopni provádět přesnější výpočty, jakož i realizovat mnohem větší množství výpočtů,“ popisuje výhody nového výkonnějšího superpočítače ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

Společnost SGI zvítězila v téměř rok a půl dlouhém soutěžním dialogu, během nějž odborníci z IT4Innovations ve spolupráci s předními světovými dodavateli superpočítačových technologií definovali zadávací podmínky tendru tak, aby bylo dosaženo nejmodernějšího a technicky nejkvalitnějšího možného řešení. Proto byl reálně dosažitelný výpočetní výkon, vedle ceny, hlavním kritériem pro výběr nového superpočítače. Celkové náklady na výrobu, instalaci a podporu takto výkonného superpočítače činí nakonec 274 900 000,- Kč bez DPH.

„Z vývoje na trhu výpočetních systémů pro podporu vědy a výzkumu lze dlouhodobě vypozorovat, že instalovaný výkon v dané zemi souvisí s jejím inovačním a průmyslovým potenciálem. A proto vítáme, že se můžeme podílet na rozvoji vědy a výzkumu v České republice, která tak dosáhne na špičkové vybavení světové úrovně,“ uvedl Michal Klimeš, výkonný ředitel společnosti SGI pro region střední a východní Evropy.
„Výzkumná centra se dnes již neorientují jen na nejvyšší výkon, ale současně též na optimalizaci provozních nákladů z pohledu energetické spotřeby, efektivity chlazení, nákladů na správu zařízení a v neposlední řadě samozřejmě i ceny. Tento směr je i strategií společnosti SGI, která se snaží svým zákazníkům dodávat co nejvíce výkonnou, výpočetní sílu při efektivní nákladovosti provozu takového řešení jako celku.“

Superpočítač postavený na bázi systému SGI ICE X bude umístěn v nové budově Národního superpočítačového centra IT4Innovations v porubském areálu VŠB-TUO. V současné době se pro něj připravuje datový sál o rozloze 500 m2 včetně všech non-IT technologií potřebných pro jeho provoz. Díky moderním technologiím bude možné využívat teplo produkované superpočítačem k vytápění budovy.
Technické parametry superpočítače:
24192 jader CPU Intel Xeon (Haswell-EP), 129 TB operační paměti RAM,
52704 jader akceleračních koprocesorů Intel Xeon PhiTM s 13,8TB RAM,
2 PFLOP/s maximální výpočetní výkon,
2 PB diskové kapacity a 3 PB zálohovací páskové kapacity.

Na jméno Velkého clusteru bude, tak jako v případě superpočítače Anselm, vypsána veřejná soutěž.
„Věříme, že se veřejnost do soutěže opět zapojí. Stejně jako při hledání jména pro první superpočítač máme připraveny atraktivní ceny. O soutěži budeme informovat na našich internetových stránkách i Facebooku,“ upřesnil Martin Palkovič.

IT4Innovations Národní superpočítačové centrum

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations realizuje výzkum zejména v oblastech superpočítání a vestavěných výpočetních systémů. Provozuje nejmodernější technologie a služby v této oblasti a zpřístupňuje je českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické oblasti i průmyslu. Od svého počátku je součástí mezinárodní sítě superpočítačových center PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky. Partnery projektu jsou Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Ústav geoniky Akademie věd ČR a Vysoké učení technické v Brně. V současné době centrum provozuje superpočítač Anselm. Velký cluster, který bude uveden do provozu v roce 2015, se zařadí mezi sto největších superpočítačů na světě. Vybudování centra IT4Innovations je financováno prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, 85% je financováno z prostředků Evropské unie a 15% ze státního rozpočtu České republiky.

***Vyhlášení soutěže
Hledáme jméno pro hlavní část superpočítače (Velký cluster)

Zástupci Národního superpočítačového centra IT4Innovations a renomovaná americká společnost Silicon Graphics International Corp. (SGI) dnes podepsali smlouvu o dodávce hlavního superpočítače. Stroj, jehož výkon představuje zhruba 74 tisíc běžných notebooků, je zatím pracovně nazýván Velký cluster. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations proto dnes ve spolupráci se společnostmi Intel a SGI vyhlásilo soutěž o název, do níž se může zapojit široká veřejnost.

„První superpočítač dostal velice symbolicky jméno po první ostravské šachtě – Anselm. Také v případě Velkého clusteru chceme, aby jméno vyjadřovalo vztah  k Moravskoslezskému kraji, kde sídlí naše centrum. Jméno by mělo být dobře vyslovitelné v českém i v anglickém jazyce a mělo by být složeno ze čtyř až osmi písmen. Návrh, který bude splňovat předcházející podmínky, je ideálním kandidátem na výhru,“ vysvětluje ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.
Soutěž o název potrvá do půlnoci 12. listopadu a soutěžící se mohou těšit na atraktivní výhry, které věnovaly společnosti SGI a Intel, např. notebook, smartphony a další hodnotné ceny.

„Soutěž vyhlašujeme ihned při podpisu smlouvy, abychom mohli jméno do superpočítače vložit již při konfiguraci celého systému,“ vysvětluje Michal Klimeš, výkonný ředitel společnosti SGI pro region střední a východní Evropy.
„O jméně superpočítače rozhodne pětičlenná komise složená ze zástupců Národního superpočítačového centra IT4Innovations a společnosti SGI. Jméno bude široké veřejnosti odtajněno během slavnostního křtu,“ upřesnil Martin Palkovič.
Detaily k samotné soutěži jsou ode dneška přístupné na webových stránkách Národního superpočítačového centra IT4Innovations, tedy na: www.it4i.cz/soutez i facebooku.








Související články




Komentáře

13.02.2015, 21:26

.... tnx for info!...

23.12.2014, 09:24

.... thanks for information!!...

22.11.2014, 09:00

.... áëàãîäàðñòâóþ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.