3D tisk na módní přehlídce

Aktuality |

3D tisk totiž dokáže uskutečnit i takové návrhy, na které by žádná jiná oblast oděvního průmyslu nestačila...




tisková zpráva společnosti Materialise
Holandská designérka Iris van Herpen dnes představila na módní přehlídce Paris Fashion Week své nové dílo vytvořené unikátní technologií 3D tisku od belgické společnosti Materialise. Designové dílo vzniklo díky pokročilému využití technologie, která v současnosti hýbe světem módy stejným způsobem, jakým již dříve způsobila revoluci ve zdravotnictví. Materialise je průkopníkem v oblasti softwarových řešení pro aditivní výrobu známé spíše pod pojmem 3D tisk. Firma se díky dotacím pro výzkum od Evropské unie vyvinula z prostého studentského projektu do nadnárodní korporace.

Nejnovější kolekci okomentoval Sven Hermans, manažer pro vztah se zákazníky společnosti Materialise: „S designérkou Iris van Herpen jsme spolupracovali poprvé a podařilo se vytvořit unikátní komplikované dílo zahrnující průhledné struktury podobné kostem vyrobené za využití tzv. Mammoth stereolitografie. Díky 3D tisku jsou šaty bezešvé a vyrobené přesně na míru. Možnost zrealizovat složité geometrické návrhy Iris van Herpen byla zajímavou zkušeností. 3D tisk totiž dokáže uskutečnit i takové návrhy, na které by žádná jiná oblast oděvního průmyslu nestačila z důvodu složitých tvarů, které je třeba vytvořit rychle a z jediného kusu.“

Jak funguje technologie 3D tisku?
Design výrobku byl nejprve vytvořen na počítači ve spolupráci s belgickým architektem Isaiem Blochem a následně optimalizován pro 3D tisk za využití softwaru Materialise. Díky tomu bylo možné odhalit a napravit veškeré vady a potenciální komplikace předtím, než finální návrh převzala tiskárna. Samotné dílo pak k životu přivedla stereolitografie Mammoth a další výrobní techniky umožňující vytvářet objekty po vrstvách. Přístroje „Mammoth“ jsou největší a nejrychlejší stereolitografické stroje na světě vytvořené speciálně pro účely firmy Materialise. UV lasery přenesou design do tekuté pryskyřice, která v místě dotyku laseru okamžitě ztuhne a postupně vytváří 3D objekty.

Materialise získala podporu Evropské unie
Společnost Materialise vznikala jako univerzitní projekt zaměřený na aplikace pro rychlé vytváření prototypů. Například chirurgové díky nim mohou pracovat s vysoce přesnými modely orgánů svých pacientů jen několik hodin po magnetické rezonanci nebo CT vyšetření, což umožňuje výrazně zpřesnit diagnostiku a plánování operací. Modely také fungují jako předlohy pro chirurgické implantáty nebo protézy. Díky dalšímu výzkumu a silnému důrazu na inovace získal projekt finanční podporu od Evropské unie a mohl se dále vyvíjet a rozšiřovat. V současnosti najde technologie své uplatnění v medicíně, automobilovém průmyslu, designérství i v dalších oblastech spotřebitelského trhu. Společnost Materialise je technologickým lídrem v oblasti 3D tisku, zaměstnává téměř 900 lidí a je silným motorem evropského průmyslu.

Wilfried Vancraen, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Materialise uvedl: „Materialise by se nikdy nedokázala rozvinout na současnou úroveň bez podpory Evropské unie. Ta dala malé firmě šanci na dlouhodobý rozvoj.“
3D tisk je nyní důležitou technologií pro výrobu prototypů, efektivně vytváří jednorázové modely nových produktů a ve všech fázích vývoje poskytuje designérům a vývojářům potřebnou zpětnou vazbu. Nedávno byla technologie využita například k výrobě kostýmů pro představení Madame Butterfly v benátské opeře La Fenice, které navrhla japonská umělkyně Mariko Mori. Joris Debo, kreativní ředitel ve společnosti Materialise, spolupracoval se studiem Mariko Mori na vytvoření křídel pro hlavní postavu.

„Materialise je jedinečným příkladem inovací v rámci Evropské unie. Využívá technologii původně určenou pro využití v medicíně a aplikuje ji v jiných oblastech, kde hraje design klíčovou roli,“ komentuje Michael Jennings, mluvčí Evropské komise zodpovědný za oblast výzkumu, vědy a inovací. „Umělecké a kreativní obory, které z této technologie nyní těží, tvoří 3,3 % celé evropské ekonomiky a zaměstnávají 6,7 milionu lidí. Máme tak k dispozici úspěšný výrobní proces vyvinutý v Evropě a podporující jedno z našich klíčových exportních odvětví.“

Budoucnost 3D tisku v oblasti designu a výroby
3D tisk je stále častěji využíván jako kompletní výrobní technologie. Výhody této technologie jsou hned několikanásobné: nejsou potřeba velké skladovací prostory, protože tisk probíhá přímo na míru, uvedení na trh je velmi rychlé (po designových změnách na 3D modelu může výroba pokračovat), technologie nabízí hromadné úpravy a výrobu množství unikátních produktů. Navíc umožňuje vytvářet komplikované tvary, kterých běžnými postupy dosáhnout nelze.

O evropském programu pro financování výzkumu a inovací
V roce 2014 spustí Evropská unie nový sedmiletý rámcový program pro podporu výzkumu a inovací s názvem Horizont 2020. Od roku 2007 investovala Evropská unie do výzkumu a inovací téměř 50 miliard eur s cílem podpořit hospodářskou konkurenceschopnost Evropy a posunout hranice lidského poznání. Rozpočet Evropské unie na podporu výzkumu tvoří přibližně dvanáct procent z celkových veřejných výdajů na výzkum ve všech 27 členských státech Evropské unie. Program je zaměřen především na oblast zdraví, životního prostředí, dopravy, potravinářství a energetiky. Za účelem podpory soukromých investic do výzkumu a inovací, které povedou k vytvoření specializovaných pracovních míst a dalšímu růstu, byla uzavřena výzkumná partnerství s firmami ve farmaceutickém, leteckém, automobilovém a elektrotechnickém průmyslu. Program Horizont 2020 se ještě intenzivněji zaměří na přetváření unikátních nápadů do podoby ekonomicky úspěšných produktů, procesů a služeb.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.