IBM chce superpočítače s výkonem exaflop

Aktuality |

Nejnovější pololetní žebříček 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa byl zveřejněn na Mezinárodní konferenci superpočítačů v Hamburku.
***Tisková zpráva společnosti IBM

Rekordně již podesáté v řadě obsadil systém společnosti IBM první příčku v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Počítač, který IBM postavila v Národní laboratoři Los Alamos pro projekt Roadrunner, jako první na světě překročil rychlost jednoho kvadriliónu výpočtů za sekundu (petaflops) a i dnes zůstává nejrychlejším systémem světa.

 

IBM rovněž oznámila svůj záměr pokořit hranici exaflopsu a oznámila založení výzkumné „kolaboratoře“ v Dublinu v partnerství s irskou Agenturou průmyslového rozvoje (Industrial Development Agency, IDA). Jejím úkolem je dosáhnout jak obrovského výkonu, tak i jeho využití pro byznys. Jeden exaflops je milión biliónů výpočtů za sekundu, což je 1000krát větší rychlost než dnešní systémy petaflopsové třídy.

 

Nejnovější pololetní žebříček 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa byl zveřejněn na Mezinárodní konferenci superpočítačů v Hamburku. Systém IBM v Národní laboratoři Los Alamos s výkonem 1,105 petaflops je podle výsledků zhruba třikrát energeticky účinnější než počítač na druhé příčce, který dosahuje podobné úrovně výpočetního výkonu v řádu petaflopsu. Systém IBM na první příčce provádí 444,9 megaflops na watt, zatímco druhý systém zpracuje jen 154,2 megaflops na watt.

 

IBM avizuje systémy s výkonem v řádu exaflops pro chytřejší planetu

Vědci IBM již spolupracují s lídry ze státní správy a akademických kruhů na vývoji systémů s výkonem v řádu exaflops, které pomohou řešit složité problémy budoucnosti ze sféry obchodu a vědy.

 

Technický výzkum bude zkoumat inovativní způsoby využití nových paměťových architektur, propojovacích technologií a struktur fabrice a bude vyhodnocovat podnikové aplikace, v nichž by se uplatnila streamingová platforma s výkonem v řádu exaflops.

 

Vzhledem k tomu, že budoucí počítačové platformy budou spotřebovávat několikanásobně víc energie, efektivní chlazení těchto velkých systémů bude podle vědců při jejich vývoji jedním z nejdůležitějších faktorů. Dosažení energetické úspornosti počítačových systémů a datových center je tak obrovským příslibem.

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.