Na severovýchodní Sibiři přibudou plovoucí jaderné elektrárny

Aktuality |

 ***tisková zpráva České nukleární společnosti Ruská Federální agentura pro jadernou energetiku Rosatom a Jakutská republika podepsaly koncem letošního února dohodu o umístění čtyř plovoucích jaderných elektráren na pobřeží severovýchodní Sibiře. Jakutsko si od nových elektráren slibuje vyšší a spolehlivější dodávky elektřiny. Čtyři nové elektrárny chce Jakutsko umístit ve čtyřech okresech této autonomní ruské republiky v letech […]
 ***tisková zpráva České nukleární společnosti

Ruská Federální agentura pro jadernou energetiku Rosatom a Jakutská republika podepsaly koncem letošního února dohodu o umístění čtyř plovoucích jaderných elektráren na pobřeží severovýchodní Sibiře. Jakutsko si od nových elektráren slibuje vyšší a spolehlivější dodávky elektřiny.

Čtyři nové elektrárny chce Jakutsko umístit ve čtyřech okresech této autonomní ruské republiky v letech 2013 až 2015. Investice na projekt se odhadují na více než 30 miliard rublů (838 milionů amerických dolarů).

Stavba první plovoucí jaderné elektrárny začala v loděnicích Sevmash ve Severodvinsku na pobřeží Bílého moře již dubnu roku 2007, v létě loňského roku byla však přesunuta do loděnic Baltijskij v Sankt Petersburgu. V ruském tisku se objevily pochybnosti, zda se stavbu podaří včas dokončit. Podle agentury Interfax ale Rosatom stále předpokládá, že první taková elektrárna bude k dispozici již v roce 2010. První ruská plovoucí jaderná elektrárna bude mít výkon 70 MWe a má sloužit v Severodvinském regionu.

 

Zdroj: RIAN, Barentsobserver.com

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.