Blíží se Týden vědy a techniky

Aktuality |

Praha, Brno, Ostrava, ostatní krajská města a desítky dalších míst po celém Česku opět ožijí v listopadu vědou. V sobotu 1. listopadu odstartuje Týden vědy a techniky Akademie věd ČR – největší vědecký festival v České republice. V pořadí 14. ročník nabídne návštěvníkům na 500 akcí.




tisková zpráva Akademie věd ČR

Festival Týden vědy a techniky AV ČR je zaměřen primárně na studenty středních škol, kterým jsou určeny zejména přednášky a exkurze v dopoledních hodinách. Odpolední, podvečerní program a doprovodné akce jsou vhodné pro širokou veřejnost.

Letošní ročník nabídne kromě jiného na 220 přednášek, 40 výstav, 70 dnů otevřených dveří a 14 interaktivních expozic, dále pak projekce vědeckých filmů, soutěže a kvízy, workshopy, exkurze nebo vědecké kavárny.

Motto letošního ročníku zní „Dotkni se vědy“ a tak není divu, že se hlavní centrum festivalu – budova Akademie věd na Národní 3 opět promění v science centrum, kde si budou moci všichni návštěvníci vyzkoušet vědu doslova na vlastní kůži, a to na jedenácti interaktivních expozicích.

Mezi přednášejícími je například Dr. Michael G. S. Londesborough, Ph.D., z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v. v. i., který předvede svoji science show Tajemství CO2.
Dalším význačným přednášejícím je Dr. Phil. Alexander Kratochvil, M.A., z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., který pohovoří na téma Alois Nebel a jeho strašidelná dráha. Paměť a trauma v populárních médiích.

Zájem o festival je v letošním roce opět značný. „V tuto chvíli již máme některé přednášky zcela obsazeny,“ prozradila Adéla Bujalská, jedna z manažerek festivalu Týdne vědy a techniky. „Veškerý festivalový program je pro návštěvníky bezplatný. Na část programu je však z kapacitních důvodů nutná rezervace. Tu mohou zájemci provést na webových stránkách festivalu www.tydenvedy.cz.“ dodává Bujalská.

Struktura festivalu
Festival je tematicky rozdělen na následující vědní oblasti: biologie / digitální technologie / fyzika / historie / chemie / kriminalistika / jazyk a literatura / matematika / medicína / sociologie / svět vědy / životní prostředí /technika
Dále je pak strukturován na jednotlivé akce: dny otevřených dveří / výstavy / přednášky / filmy / semináře / workshopy / prezentace / panelové diskuse / exkurze / on-line přenosy / vědecké experimenty / technické vynálezy / soutěže a kvízy / vědecké kavárny
Přichystáno je na 500 akcí po celé ČR.

Přednášky
Festival nabídne přes 220 přednášek.
Mimo jiné bude řeč o vláknových laserech, ochraně stárnoucích malířských dílech, možnostech léčby epilepsie v budoucnu, počátcích sci-fi v Československu a GMO potravinách. Přednášky také poodhalí, kde se berou těžké kovy a radioaktivní prvky v houbách, proč mají letadla kulatá okénka nebo co má společného vesmírná sonda a opalovací krém.
Přednášející z řad ředitelů ústavu AV ČR zvyšují rok co rok prestiž celého festivalu. Letos v rámci Týdne vědy a techniky pohovoří například Prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc., z Historického ústavu AV ČR, v. v. i., a to na téma: Dějepisné atlasy, pravdivý obraz historie? Nejen o Akademickém atlasu českých dějin.
Nabídku přednášek vědců Akademie věd ČR doplňují přednášky partnerů festivalu.

Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR a partnerů festivalu
Mezi jednu z nejatraktivnějších částí programu festivalu patří dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR. Vědci přivítají studenty a zájemce z řad veřejnosti přímo ve svých pracovnách a laboratořích, což je výjimečná příležitost dozvědět se o aktuálních vědeckých projektech a práci vědeckých pracovníků různých vědních oborů. Již tradičně otevírají své dveře také vybrané elektrárny a informační centra energetické Skupiny ČEZ, některé nabízejí návštěvu provozu. Dny otevřených dveří nabídnou i další partneři festivalu. Celkově bude možné navštívit více jak 70 míst.

Výstavy
Nejnázornější částí programu festivalu Týden vědy a techniky AV ČR jsou výstavy, kterých je připraveno na 43.
Budova Akademie věd ČR v Praze se v rámci TVT AV ČR opět promění v science centrum, které nabídne 11 interaktivních expozic.
Umění putovat vzduchem aneb Balony – to je název výstavy v Knihovně Akademie věd ČR.
Interaktivní formou přiblíží fungování turbín v tepelných elektrárnách Ústav termomechaniky AV ČR a Doosan Škoda Power prostřednictvím výstavy Aerodynamika pro světlo a teplo domovů.
Výstava v Galerii Vaňkovka v Brně pod názvem Čeští vědci a jejich vynálezy připomene vynálezy, které používám dodnes, jen už jsme zapomněli, že za nimi stojí čeští badatelé.
Expozicí Cimrman vynálezce a světoběžník se pochlubí Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Program generálního partnera Týdne vědy a techniky AV ČR
Rozmanitý program energetické Skupiny ČEZ, a. s., v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR nabízí přednášky, semináře, ukázky elektromobilu a dny otevřených dveří 18 elektráren a informačních center.

Program mediálních partnerů Týdne vědy a techniky AV ČR
Kina Světozor a Bio OKO promítnou ve spolupráci s AFO populárně-naučné filmy.
Výstava Budoucnost začíná teď, aneb Takhle vědce neznáte k 50. výročí rozhlasového vědecko-populárnímu magazínu Meteor na Českém rozhlase zpestří program v Kutné Hoře.

Program spolupracujících organizací festivalu
British Council Česká republika pozve v rámci FameLab 2014 – Mezinárodní ozvěny v Praze národní vítěze soutěže FameLab 2014 – talking science z České republiky, Německa, Irska, Polska, Velké Británie, Francie, Holandska, Itálie
a Portugalska.
Kriminalistický ústav Praha kromě interaktivní expozice uvede přednášky
z oblasti kriminalistiky.
Nakladatelství Academia SSČ AV ČR uspořádá řadu podvečerních akcí ve svých literárních kavárnách v knihkupectvích v Praze, Brně i Ostravě.
Přednášky o medicíně připraví 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a v Hradci Králové se v letošním ročníku zapojí do festivalu více než 20 přednáškami a dalšími akcemi.
Nejenom exponáty v budově Akademie věd ČR se do Týdne vědy a techniky zapojí iQLandia Liberec.








Související články




Komentáře

09.02.2015, 05:10

.... thanks for information!!...

10.12.2014, 10:37

.... thanks!...

25.11.2014, 21:05

.... ñýíêñ çà èíôó!...

21.11.2014, 09:39

18.11.2014, 10:06

.... thank you!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.