Budoucnost chovu ryb je v uzavřených systémech s recyklovanou vodou

Aktuality |

Cílem je finančně efektivní chov dravých druhů ryb, které jsou v našich rybnících omezeně produkovány vzhledem k jejich vysokému kanibalismu.
tisková zpráva Jihočeské univerzity

Novou experimentální halu, kde se poloprovozně testuje intenzivní chov ryb v moderním recirkulačním akvakulturním systému dnes ve Vodňanech otevřela Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ryby jsou zde chovány ve speciálních nádržích, kterými prochází čistá recyklovaná voda s řízenými fyzikálními a chemickými parametry kvality vody. Díky tomu mohou ryby celoročně růst a rybářská obsluha má plný přehled nad stavem a produkcí ryb v nádržích v České republice, kde se chov ryb soustředí především na tradiční rybníkářství, lze vnímat zmíněný experimentální intenzivní chov ryb jako prototypové a moderní zařízení. Snahou experimentálního provozu bude v krátké budoucnosti ukázat produkčním rybářským partnerům a podnikům cestu, jak s úspěchem využívat nové technologické postupy v chovu ryb. Tyto postupy by mohly v kombinaci s rybničním chovem zvýšit celkovou produkci dravých druhů ryb v ČR, které jsou po celé Evropě velmi ceněné a žádané. Tento fakt by mohl významným způsobem zvýšit konkurenceschopnost českého rybářství, což je další ambicí realizovaného projektu.

Experimentální intenzivní chov dravých druhů ryb, candátů, okounů, mníků a sumců, bude sloužit nejen vědeckým pracovníkům a studentům výzkumného centra CENAKVA, ale také i ke školení rybářských praktiků, kteří zde mohou získávat nové cenné odborné zkušenosti související s intenzivním chovem ryb. Výstavbu zmíněného zařízení fakulta financovala ze svého rozpočtu. Očekává přitom, že produkce násadových ryb dravých druhů investici v horizontu deseti let plně navrátí.

„V intenzivních chovech ryb využívající recirkulační systémy, které nevyžadují trvalý a vydatný zdroj vody, je zcela jistě budoucnost v produkci ryb. Naše odborné pracoviště musí držet krok s celosvětovým vývojem,“ říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod. „Očekáváme, že boom podobných zařízení u nás teprve přijde. Fakulta pak bude moci komerčním firmám poskytovat know-how, stejně jako poradenské služby pro provoz i vedení intenzivních rybářských farem. Zároveň vychováme studenty, kteří budou umět odborně řídit takovéto provozy.“

„V tomto našem experimentálním pracovišti se chceme věnovat především intenzivnímu provozně a finančně efektivnímu chovu dravých druhů ryb, které jsou v našich rybnících omezeně produkovány vzhledem k jejich vysokému kanibalismu,“ říká Tomáš Policar, vedoucí laboratoře intenzivní akvakultury s tím, že v hale o celkovém objemu vody 65 000 litrů již byly nasazeny první ryby. Například candáty, na které se experimentální intenzivní chov bude zpočátku nejvíce soustředit, budou odchováváni do různých velikostí s cílem jejich následného prodeje v kategorii násadového materiálu či tržních ryb. Odchované násadové ryby budou prodávány do intenzivních chovů po celé Evropě, naopak tržní ryby poputují na stůl českých zákazníků.

Recirkulační akvakulturní systémy, které recyklují používanou vodu, čímž nejsou náročné na zdroj vody a nevypouští znečištěnou vodu do vodních recipientů, se ve světě využívají již několik desítek let. Jejich výhodou je kontinuální, kvalitní a vyrovnaná produkce ryb po celý rok, šetrnost k životnímu prostředí a úplná ochrana chovaných ryb před predátory.

Pracoviště Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je svým zaměřením v rámci středoevropského prostoru unikátní. Generuje značné množství patentů, užitných vzorů, softwarů, technologií či ochranných známek k registrovaným produktům. Díky praktickému zaměření svých projektů toto univerzitní pracoviště vytváří i značné množství finančních prostředků, jeho příjmy z činnosti ročně přesahující deset milionů korun. Největší podíl na tom má smluvní výzkum, ale i prodej produktů jako je takzvaný Omega 3 kapr, nebo kaviár získávaný šetrnou metodou z vlastních odchovaných jeseterů.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.