Martinské slavnosti již po páté!

Aktuality |

Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii.
Tisková zpráva k festivalu Martinské slavnosti klavíru 2015
ScienceWorld je mediálním partnerem akce

Od 15. 10. do 7. 12. bude v sále Martinů na Malostranském náměstí v Praze probíhat již pátý ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru. Hlavní ideou festivalu je uvádět koncerty pro klavír a orchestr ve verzích pro dva klavíry a méně známá klavírní díla většího rozsahu. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy těžištěm dramaturgií je hudba francouzská. Publikum bude moci vyslechnout mimo jiné oba koncerty Maurice Ravela či málo hraný koncert pro sólový klavír Charlese-Valentina Alkana. Mezi sólisty se objeví například Ivo Kahánek, který se nedávno vystoupil s Berlínskou filharmonií nebo také francouzská klavíristka Stéphanie Elbaz, která rovněž vystoupí na mimořádném koncertu festivalu v Brně.
Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční,  ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.
Letošní ročník festivalu zaštítil prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. – profesor informatiky a předseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Festival rovněž zaštítilo Velvyslanectví Francie v ČR. Nefinančním partnerem akce je Nadační fond proti korupci.
První koncert se uskuteční ve čtvrtek 15.10. Vystoupí na něm vynikající klavíristky Slávka Vernerová Pěchočová a Markéta Týmlová, které v první polovině společně zahrají Koncert č. 1 Des dur pro klavír a orchestr, op. 10 Sergeje Prokofjeva (v úpravě pro dva klavíry) a Mou matku husu Maurice Ravela. Po přestávce bude pak následovat Koncert fis moll pro klavír a orchestr, op. 20, Alexandra Skrjabina (opět v úpravě pro dva klavíry).

Více na www.martinskeslavnosti.cz
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.