Neuronové sítě odhadují potřebu elektřiny

Aktuality |

Ve švýcarské síti se pouhým vedením ztratí přibližně 1,6 % elektrické energie. Aby však byla zajištěna stabilita jednotlivých sítí, je třeba tyto ztráty kompenzovat.




tisková zpráva společnosti Siemens

Švýcarská čokoláda a hodinky jsou pojmy, které tuto zemi proslavily po celém světě. V rámci Evropy však má výjimečné postavení i z jiného důvodu. Díky své zeměpisné poloze patří Švýcarsko k nejdůležitějším evropským energetickým uzlům. Na jeho území se totiž s tuzemskou sítí setkávají rozvodné sítě Německa, Francie, Itálie a Rakouska, a zhruba 5 % energie, která v Evropě proudí přes hranice, tak projde přes švýcarské území. Švýcarská rozvodná společnost Swissgrid proto musí zajistit nejen bezproblémový chod samotné švýcarské rozvodné sítě, ale i přepravu energie mezi ostatními státy.

To ovšem neznamená pouze se starat o dráty vysokého napětí a občas vyměnit nějaký ten transformátor. Při vedení elektřiny vždy dochází ke ztrátám, které jsou ovlivněny celou řadou různých faktorů – například počasím či množstvím přepravované elektřiny. Ve švýcarské síti se tak pouhým vedením ztratí přibližně 1,6 % elektrické energie. Aby však byla zajištěna stabilita jednotlivých sítí, je třeba tyto ztráty kompenzovat. V důsledku toho musí Swissgrid na energetickém trhu nakupovat takové množství energie, které by ztráty pokrylo. To má ale háček, protože se elektřina nakupuje s až šestnáctihodinovým předstihem. Vzhledem k tomu, o jaké množství energie jde, je proto nutné mít k dispozici co nejpřesnější předpovědi o ztrátách, na jejichž základě se obchod uskutečňuje.

Algoritmus s principem neuronových sítí
Díky novému předpovědnímu softwarovému nástroji, který vytvořili vývojáři společnosti Siemens, lze tyto ztráty nyní odhadnout s chybou pouhých 10 %. Algoritmus je založen na principu neuronových sítí, které se vyznačují možností paralelního zpracování velkého množství dat a zejména schopností učit se. K odhadu množství ztracené energie algoritmus využívá jak data z dřívějška, tak aktuální informace o předpokládané produkci energie, stavu přečerpávacích elektráren či předpověď počasí. Přesný odhad ztrát přináší nejen větší jistotu stability sítě, ale i nemalé úspory za nadbytečně zakoupenou energii.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.