Podivínský matematik Perelman opět odmítl cenu za důkaz Poincarého domněnky

Aktuality |

Jak včera informovala mainstreamová on-line média od Idnes po Novinky, ruský matematik Grigorij Perelman opět odmítl převzít 1 milion dolarů za svůj důkaz Poincarého domněnky. Částku nabízí Clayův matematický ústav za vyřešení každého ze sedmi největších problémů současné matematiky (nyní jich stále ještě zbývá 6). Z popisu v médiích Perelman opět vyšel jako poloviční šílenec, což […]




Jak včera informovala mainstreamová on-line média od Idnes po Novinky, ruský matematik Grigorij Perelman opět odmítl převzít 1 milion dolarů za svůj důkaz Poincarého domněnky. Částku nabízí Clayův matematický ústav za vyřešení každého ze sedmi největších problémů současné matematiky (nyní jich stále ještě zbývá 6).

Z popisu v médiích Perelman opět vyšel jako poloviční šílenec, což dobře zapadá do všeobecně sdílené představy o matematikovi – génius, leč na druhé straně člověk nepraktický až zcela nepoužitelný. Média s gustem citují, jak Perelman spí na plesnivé matraci v bytě plném švábů, kde (celkem pochopitelně) žije jako poustevník.

Co se týče samotného matematického problému, viz např. nedávný článek Poincarého domněnka a topologie vesmíru.

Sedm největších problémů současného matematiky podle Clayova ústavu jsou:

P versus NP
Hodgeova domněnka
Riemannova hypotéza
Poincarého domněnka
Yangovy–Millsovy hmotnostní rozdíly
Navierova–Stokesova existence a hladkost
Birchova a Swinnerton–Dyerova domněnka

Např. u Hodgeovy domněnky je pro neprofesionála téměř nemožné pochopit už samotnou formulaci problému (Hodgeova domněnka – vrchol současné matematické abstrakce). Matematik a popularizátor Keith Devlin se mimochodem domnívá, že jeden z těchto problémů by ale přece jen mohl vyřešit i laik s dobrým nápadem – otázku výpočetní složitosti P versus NP.











Komentáře

27.07.2014, 06:27

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.