Philips vyvinul nejúspornější LED zdroj

Aktuality |

Prototyp dodává teplou bílou barvu při světelném toku 200 lumenů na watt.
tisková zpráva společnosti Philips
 
Společnost Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHIA) oznamuje průlomovou inovaci v LED technologiích uvedením energeticky nejúčinnějšího LED zdroje na světě, který je vhodný pro široké využití. Výzkumníci společnosti Philips vyvinuli prototyp TLED zdroje, který dodává teplou bílou barvu při světelném toku 200 lumenů/W (ve srovnání s 100lm/W u zářivek nebo 15lm/W u klasických žárovek). Prototyp TLED je dvakrát účinnější než předchozí technologie, čímž snižuje spotřebu energie na polovinu.
 
Osvětlení tvoří až 19 % celkové světové spotřeby elektřiny, proto tato inovace může přinést významnou úsporu energie a nákladů celosvětově. Očekává se, že nový TLED světelný zdroj by měl být uveden na trh v roce 2015 pro komerční využití s následnou aplikací v domácnostech.
 
S novým prototypem TLED zdroje byli inženýři společnosti Philips prvně schopni dosáhnout světelného toku 200lm/W při dodání vysoce kvalitního přirozeného světla se všemi parametry potřebnými pro kancelářské osvětlení. „Je to významný průlom v LED technologiích, který bude posouvat vpřed celý průmysl,“ říká René van Schooten, výkonný ředitel Philips Lighting. „Po úspěšném uvedení vysoce kvalitní LED technologie (nahrazující klasické žárovky) a Philips Hue (propojené osvětlení pro domácnosti) nyní představujeme další inovaci v podobě zdvojnásobení energetické účinnosti. Jsme nadšeni tím, jakou obrovskou úsporu energie a nákladů může přinést spotřebitelům celosvětově.“
 
Významná úspora energie a nákladů
TLED světelné zdroje mají ambici stát se náhradou fluorescentních zářivek použitých v kancelářích, které v současnosti tvoří téměř polovinu osvětlení na světě. Přechod na dvakrát účinnější 200lm/W TLED zdroje přinese pozoruhodnou úsporu nákladů a energie.

Jen ve Spojených státech spotřebují klasické zářivky přibližně 200 terawattů energie ročně. Pokud by se tyto zdroje nahradily novou TLED technologií, ušetřilo by se 100 terawattů energie (výkon přibližně 50 středně velkých elektráren), což odpovídá 12 miliardám USD a přibližně 60 milion tun CO2 vypuštěných do atmosféry.
Související články
Komentáře

20.06.2018, 05:41 majk

LED technologie vpřed

Této technologii jednoznačně fandím- už to chtělo na vývoji LED diod výrazněji zapracovat, protože úspory mohou být opravdu obrovkské. Já sám jsem si pořídil vánoční LED osvětlení a vzhledem k tomu, že mám osvětlený celý dům i velkou část zahrady jsem prakticky okamžitě zaznamenal výrazný pokles spotřeby elektřiny ve vánočním čase oproti minulým rokům.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.