Pojmenujte superlasery v Břežanech

Aktuality |

Pojmenovat nejvýkonnější laser světa, takovou příležitost budou mít od 8. října do 23. listopadu občané Česka.
Tisková zpráva Fyzikálního ústavu AV ČR

Fyzikální ústav spolu s časopisem Vesmír připravily veřejnou soutěž na pojmenování pěti velmi výkonných laserů, z nichž jeden bude brzy nejvýkonnějším laserem, který dosud lidstvo postavilo.
Laserové systémy budou umístěny ve dvou speciálních centrech HiLASE a ELI Beamlines, jež Fyzikální ústav Akademie věd vybudoval v Dolních Břežanech u Prahy. Ve svém oboru jde o naprostou špičku, která je navázána na velké množství vědeckých institucí v tuzemsku i zahraničí, které s nimi budou spolupracovat.
Soutěž odstartuje s první minutou čtvrtka 8. října a skončí s poslední minutou pondělí 23. listopadu 2015. Lidé budou moci zasílat své návrhy kdykoliv v tomto období pomocí SMS na telefonní číslo 900 11 03 ve tvaru LASER X Y (kde LASER je klíčové slovo, X číslo laseru a Y navrhované jméno laseru).

Příklad SMS: LASER 2 smatlafousek
(Cena jedné SMS je 3,- Kč, přičemž částka kryje právě jen náklady na odeslání soutěžní SMS a doručení jedné potvrzovací SMS. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.)

Název laseru by měl být krátký, srozumitelný, nejlépe snadno vyslovitelný (a to i v jiných jazycích, jako je např. angličtina). Inspiraci lze hledat v popsaných charakteristických rysech jednotlivých laserů, zeměpisných, literárních či mytologických souvislostech, ve vzhledu či v dalších okolnostech
• Soutěže se může zúčastnit jakákoli fyzická osoba, která je občanem České republiky.
• Do soutěže je možné přihlašovat pouze své vlastní návrhy.
• Hlasování probíhá výhradně formou SMS, přičemž každá SMS může obsahovat pouze jeden návrh.
• Každý účastník se může soutěže zúčastnit s jedním, maximálně však pěti soutěžními návrhy.
Po ukončení soutěže posoudí zaslané návrhy odborná porota ve složení fyzička Martina Boháčová, herečka Barbora Hrzánová, manažer Roman Hvězda, chemik Michael Londesborough, fyzik Tomáš Mocek a vědecký novinář Ondřej Vrtiška. Porota rozhodne o jménech pro jednotlivé lasery začátkem prosince. Hlavní cena – týdenní pobyt v Ženevě ve Švýcarsku pro dvě osoby, jehož součástí je návštěva světově významného vědeckého centra CERN – bude vylosována na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže z pětice těch, jejichž návrhy porota jako vítězné vybere.

Charakteristiky jednotlivých laserů laserového centra ELI Beamlines:
LASER 2 a Laser 3 jsou svým způsobem dvojčata. Vystřelí sice jen 10× za sekundu, zato jsou velmi silné. Navíc jsou dva a tvoří spolu ideální, vysoce výkonný pár. Laser 2 je rebel a bude využívat technologie, které jsou zatím málo probádány. Stejně jako Laser 3 bude sloužit především jako kompaktní urychlovač částic, který významně přispěje např. k vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů.

LASER 3 Využívá technologii příbuznou laseru Laseru 2 a je to premiant. Vystřelí desetkrát za vteřinu a při jeho stavbě už padlo několik světových rekordů, například bude používat nejjasnější laserové diody, jaké kdy byly na světě vyrobeny. Staví se s důrazem na vysokou stabilitu, spolehlivost a robustnost. Bude vysoce automatizovaný a bude vyžadovat nízkou míru údržby. Zejména na tomto laseru se tedy budou na ELI vyvíjet kompaktní urychlovače částic pro lékařské aplikace, bude se zkoumat vnitřní stavba živých buněk.
LASER 4 Nejmladší bratr je opravdu jedinečný. Neexistuje nikdo, kdo by se mu silou vyrovnal. I když dokáže vystřelit jen 1× za minutu (rychlost tedy není jeho předností), žádný intenzivnější laser na celém světě nenajdete. Kdyby byl schopen střílet nepřetržitě, dokázal by za 10 sekund přivést do bodu varu vodní nádrž Lipno a za další minutu by se všechna voda vypařila. Díky němu budeme moci například simulovat a zkoumat prostředí uvnitř obřích planet, jako jsou Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

Charakteristiky jednotlivých laserů laserového centra HiLASE:
LASER 5 je svižný jako vítr. Umí vystřelit 100.000× za sekundu a brzy bude umět vystřelit až milionkrát za sekundu. V okamžiku vyvrtá malinký otvor tak přesně, jak to nikdo jiný nedokáže a pokud se takto vyvrtané dírky chytře využijí, auta na silnici pak budou mít nižší spotřebu paliva a závodní auta pojedou rychleji. S jeho pomocí budou počítače rychlejší. Umí totiž vytvořit elektrické spoje tisíckrát tenčí než váš vlas.

LASER 6 (označení pro účely soutěže) je parťák s velkou silou, jen trochu neohrabaný. Zvládá vystřelit deset ran za sekundu, ale když do toho bouchne, tak to stojí za to. Umí jednou ranou zpevnit povrch oceli o ploše větších hodinek tak, že ocel dostane šok, úplně změní svoje vlastnosti a díky tomu pak déle vydrží. Takový materiál bude jednou výhodné použít třeba v letadle, které díky němu bude déle létat a bude mnohem. Druhé centrum je zaměřeno na základní výzkum.

Veřejnost nedostává možnost pojmenovat LASER 1. Toto právo získali finalisté letošního 3. ročníku vzdělávací soutěže Expedice vesmír 2015 (Jakub Zemek ze Starého města, Adam Karas z Příbrami, Vojtěch Fárek z Merklína, Alena Kupská z Bechyně a Ondřej Brhlík z Brodku u Přerova). Jejich návrh je složen z písmen jejich křestních jmen: AVOJA.

Poznámka PH: Po vzoru ostravských superpočítačů Anselm a Salomon nějaký vztah k místu?
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.