Projekt Floreo: Družice varují před povodněmi

Aktuality |

Společnosti Sprinx Systems a Gisat spouští za podpory Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy projekt FLOREO, který nyní vstupuje do operačního provozu. Projekt, využívající snímkování zemského povrchu v ČR z družic, poslouží pro zpřesnění hydrologických povodňových předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu.




 ***tisková zpráva České kosmické kanceláře 

FLOREO („Demonstration of ESA Environments in support to FLOod Risk Earth Observation monitoring,“) výrazně zkvalitňuje systém monitoringu krajiny a přináší důležité informace pro předpovědní povodňovou službu ČHMÚ právě s pomocí družicového snímkování.

Neoddělitelnou součástí projektu je vybudování informační infrastruktury pro zprostředkování datových podkladů a analýz s využitím internetových mapových služeb.

Proto je společnost Sprinx Systems leader projektu FLOREO, jehož úlohou je i řízení celého projektu FLOREO. Sprinx Systems je rovněž dodavatelem prezentační, programátorské a technické (hardwarové) stránky projektu. Tvůrcem algoritmů je společnost Gisat a Sprinx Systems tyto algoritmy programuje a zajišťuje grafickou vizualizaci výsledků, ovládání rozhraní a stará se o techniku, na které projekt běží.

Projekt FLOREO umožňuje získávat kvalitní informace jak o skutečném stavu sněhové pokrývky, tak povodí a jejich využití pro zlepšení povodňové služby. Kromě toho systém umožňuje zpřesnit výsledky z tzv. sněhového modelu, založeného na matematickém výpočtu ze srážek a teplot měřených v síti meteorologických stanic Českého hydrometeorologického ústavu (dále jen ČHMÚ).

Dnes jsou sněhová pokrývka a její změny v systému FLOREO monitorovány pomocí několika družic, jako jsou satelity Terra a skener MODIS v rozlišení 250 m, nebo radarové snímky družice Envisat a skeneru ASAR v rozlišení 150 m. Tato data v současné době zapracovává ČHMÚ do svých procesů a všichni zainteresovaní věří, že během roku se celý systém zaběhne.

Projekt FLOREO, který se nyní posouvá do aplikačního stadia je jedním z 28 projektů spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), na kterých začala pracovat česká pracoviště ještě před vlastním vstupem ČR do ESA (v listopadu 2008).

Do praxe Českého hydrometeorologického ústavu přináší družicové snímky zemského povrchu nové, alternativní metody, potřebné pro aktuální hydrometeorologické modely

 

Animace vývoje sněhové pokrývky klasifikované z družice MODIS, zdroj: www.floreo.cz

 animace











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.