Robot z potkaního srdce

Aktuality |

Miniaturní, asi 7 milimetrů dlouhé bioroboty, které se pohybují stále jedním směrem, vytvořili na University of Illinois. Stačilo k tomu opravdu málo – hydrogel, 3D tiskárna a buňky potkaního srdce. Ty stále „tlučou“, příslušné smršťování a uvolňování pak pohání objekt vpřed. Robot se nepohybuje jako celek, ale leze pomocí jakýchsi symetrických nohou, jedné tenké a druhé […]




Miniaturní, asi 7 milimetrů dlouhé bioroboty, které se pohybují stále jedním směrem, vytvořili na University of Illinois. Stačilo k tomu opravdu málo – hydrogel, 3D tiskárna a buňky potkaního srdce. Ty stále „tlučou“, příslušné smršťování a uvolňování pak pohání objekt vpřed. Robot se nepohybuje jako celek, ale leze pomocí jakýchsi symetrických nohou, jedné tenké a druhé tlusté. Potkaní buňky pohánějí tu tenkou.
Jde o dokonale biokompatibilní materiál; stroječky tohoto typu by mohly sloužit v živých organismech například pro transport léků nebo jako senzory – takové, které neměří sledovanou veličinu pouze na jednom místě, ale prostředím se pohybují. Ve futurističtější představě by podobné strojky mohly být integrovány třeba s neurony nebo buňkami reagujícími na světlo.
3D tiskárna umožnila jednoduše měnit tvary hydrogelové struktury, vyzkoušet vedle sebe několik návrhů a optimalizovat je za účelem dosažené co nejrychlejšího pohybu.
Tým výzkumníků popsal experiment pro časopis Scientific Reports (spadá do jedné rodiny s Nature).
Zdroj: Phys.org











Komentáře

27.07.2014, 06:37

.... thank you!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.