Síti Géant je 10 let, plánuje rychlost 100 Gb/s

Aktuality |

***tisková zpráva sdružení Cesnet Celoevropská vysokorychlostní síť GÉANT slaví deset let inovací a úspěchů. Od svého spuštění v listopadu 2000 síť GÉANT proměnila podobu evropského výzkumu tím, že poskytla specializovanou vysokorychlostní datovou infrastrukturu umožňující spolupráci výzkumníků na nejnáročnějších projektech, které jsou přínosem pro celou společnost. Součástí rozvoje sítě GÉANT bylo její úspěšné napojení na další mezinárodní […]




***tisková zpráva sdružení Cesnet

Celoevropská vysokorychlostní síť GÉANT slaví deset let inovací a úspěchů. Od svého spuštění v listopadu 2000 síť GÉANT proměnila podobu evropského výzkumu tím, že poskytla specializovanou vysokorychlostní datovou infrastrukturu umožňující spolupráci výzkumníků na nejnáročnějších projektech, které jsou přínosem pro celou společnost. Součástí rozvoje sítě GÉANT bylo její úspěšné napojení na další mezinárodní výzkumné sítě po celém světě, čímž se podpořila skutečně globální spolupráce v nejrůznějších oborech: biotechnologii, fyzice částic, radiové astronomii či meteorologii. Na projektu GÉANT se od samého počátku aktivně podílí i Česká republika, a to prostřednictvím sdružení CESNET. Ředitel sdružení CESNET Ing. Jan Gruntorád, CSc., byl loni opětovně zvolen do výkonného výboru GÉANT. Stalo se tak na slavnostním spuštění třetí generace tohoto projektu, které proběhlo 1. a 2. prosince ve švédském Stockholmu.

Vědci požadují možnost společně pracovat na mezinárodní úrovni a využívat zabezpečeného sdílení obrovského množství dat v reálném čase. Spolehlivého a konzistentního výkonu lze v tak velkém měřítku nejlépe dosáhnout internetovým spojením, které je nezávislé na komerčním internetovém provozu. Síť GÉANT byla vytvořena právě proto, aby poskytovala výkon a služby nezbytné pro pokrytí této stále se zvyšující potřeby.

„Výkon a rozsah sítě GÉANT zaručují Evropě centrální pozici v oblasti výzkumu a vzdělávání, neboť svádí dohromady nejlepší mozky světa,“ uvedla viceprezidentka Evropské komise pro Digitální agendu Neelie Kroesová. „GÉANT nejen posiluje konkurenceschopnost Evropy, ale zesiluje i spolupráci mezi výzkumníky v globálním měřítku. Prostřednictvím sítě GÉANT se Evropská komise snaží umožnit celosvětovou vědeckou spolupráci, která se pokusí vypořádat s největšími výzvami, jimž naše společnost čelí. Jejím posláním je i prosazení projektu ‚Každý Evropan digitální‛.“

Prostřednictvím propojení národních výzkumných sítí v evropských zemích pomocí 50 tisíc kilometrů vlastních datových sítí spojuje GÉANT 40 milionů uživatelů ve 40 evropských zemích a navíc dalších 45 milionů uživatelů prostřednictvím napojení do devíti regionálních sítí. Byť už je nejpokročilejší výzkumnou sítí světa, GÉANT minulý týden oznámil další ambiciózní plány a zveřejnil časový harmonogram zavedení 100Gb/s připojení během roku 2012, které má uspokojit rostoucí nároky uživatelů. Po jeho plném zprovoznění se bude jednat o nejrozsáhlejší 100Gb/s výzkumnou síť na světě.

Přínosy sítě GÉANT jsou dalekosáhlé. GÉANT nepřináší užitek pouze vědcům. Podporuje cíle Evropské unie, pomáhá jejím obyvatelům i lidem po celém světě prostřednictvím projektů v oblasti varování před živelnými pohromami nebo telemedicíny, je motorem technologických inovací. Mezi projekty, které se na síť GÉANT spoléhají, patří i velký hadronový urychlovač, předpověď tajfunů na Filipínách, spolupráce mezi francouzskými a tuniskými lékaři na léčbě epilepsie či projekt ASTRA, jehož cílem je znovu vytvořit zvuk starobylých nástrojů.

Síť GÉANT, vybudovaná a provozovaná sdružením DANTE, je srdcem stejnojmenného projektu. „V průběhu uplynulých deseti let síť GÉANT úspěšně budovala svoji infrastrukturu, a stala se tak největší a nejpokročilejší výzkumnou sítí na světě, která podporuje zásadní projekty v globálním měřítku,“ uvedl generální ředitel sdružení DANTE Matthew Scott. „Zajistit, aby uživatelé měli k dispozici výkon a nástroje nezbytné ke spolupráci, ať už se nacházejí kdekoliv, je jádrem poslání sítě GÉANT. Výzkum nestojí na místě a odtud se berou naše plány na spuštění nového 100Gb/s připojení, na průkopnickou práci na internetových technologiích budoucnosti a pokročilých službách. To všechno jsou přísliby, že i následujících deset let přinese stejné množství inovací a prospěchu pro uživatele.“








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.