Slévání galaxií do velké kupy v souhvězdí Herkula

Aktuality |

Dalekohled VST zachytil kolize v mladé kupě galaxií.




 

***tisková zpráva Evropské jižní observatoře 11/2012

 

Přehlídkový dalekohled ESO/VST (VLT Survey Telescope) pracující na observatoři Paranal v Chile nasnímal fascinující kolekci interagujících galaxií patřících ke galaktické kupě v souhvězdí Herkula. Stovky galaxií detailně zobrazených na tomto ostrém snímku získaném za méně než tři hodiny pozorování potvrzují výjimečné předpoklady dalekohledu VST a jeho obří kamery OmegaCAM k objevování blízkého vesmíru.

obloha

Kupa galaxií v souhvězdí Herkula je též známa pod označením Abell 2151 a nachází se asi 500 milionů světelných let od nás. Od ostatních blízkých galaktických kup se však v mnohém odlišuje. Kromě toho, že je výrazně nepravidelného tvaru, obsahuje také širokou paletu typů  galaxií – převážně mladých spirálních galaxií s probíhající hvězdotvorbou, a naopak zde nenajdeme žádné eliptické galaxie.  

Tento nový snímek byl pořízen pomocí dalekohledu VST, který je nejnovějším přírůstkem do plejády přístrojů na observatoři Paranal v Chile (eso1119). VST je přehlídkový teleskop vybavený CCD kamerou OmegaCAM s 268 megapixely, která poskytuje širokoúhlé snímky pokrývající velké oblasti oblohy. Obvykle je možné rozlehlé objekty jako tento zachytit na jednom záběru pouze pomocí malých dalekohledů. Dalekohled VST se zrcadlem o průměru 2,6 m však nemá jen široké zorné pole, ale těží zároveň z dokonalých podmínek observatoře Paranal. Díky tomu rychle zachytí i slabé objekty na velmi ostrých záběrech.  

Po celém uvedeném snímku naleznete dvojice galaxií, které se k sobě vzájemně přibližují a v procesu slévání se postupně spojí v jednu větší galaxii. V této kupě najdeme mnoho na plyn bohatých spirálních galaxií s probíhající hvězdotvorbou  a dochází zde k vysokému počtu vzájemných kolizí. Kupa svým vzhledem připomíná spíše své mladé protějšky v mnohem vzdálenějším vesmíru [1]. Astronomové se proto domnívají, že kupa v Herkulu opravdu mladá je. Je to dynamický systém plný života, roj galaxií, který se teprve postupem času změní na starou galaktickou kupu podobnou těm, jaké důvěrně známe z našeho kosmického okolí. 

Velké kupy galaxií vznikají díky vzájemnému gravitačnímu působení a následnému spojení menších skupin galaxií. S tím, jak se jednotlivé skupiny přibližují, stává se kupa stále kompaktnější a získává sférickou symetrii. Zároveň se přibližují i jednotlivé galaxie a začínají vzájemně interagovat. Přestože na počátku jsou ve skupinách dominantním typem spirální galaxie, vzájemné kolize rozruší jejich ladné tvary a zbaví je velké části plynu a prachu, což zastaví vznik nových hvězd. Díky tomu se většina galaxií v pozdějším stadiu vývoje kupy již změnila na eliptické nebo nepravidelné. Proto také v centrech starých kup obvykle najdeme jednu až dvě velké eliptické galaxie, které se zformovaly v důsledku slévání menších galaxií, a které již obsahují převážně staré hvězdy.   

Vědci se domnívají, že kupa v souhvězdí Herkula je složena přinejmenším z trojice skupin, které se právě seskupují do podoby větší kupy. Vznikající kupa se navíc slévá s jinou velkou kupou, aby společně vytvořily novou superkupu. Superkupy, tj. obří seskupení galaktických kup, představují jedny z největších struktur ve vesmíru. Širokoúhlé záběry a vysoká obrazová kvalita poskytovaná kamerou OmegaCAM na dalekohledu VST z něj dělá ideální prostředek pro studium okrajových částí kup, kde se odehrávají vzájemné interakce, kterým zatím rozumíme jen velmi málo.  
 
Tento krásný obrázek nezachycuje jen galaxie patřící ke kupě v Herkulovi, ale také řadu slabých mlhavých objektů na pozadí. Jsou to mnohem vzdálenější galaxie. Naopak blíže se nachází několik nápadně jasných hvězd patřících k naší Galaxii. Na snímku také nalezneme známky těles naší Sluneční soustavy – krátké úsečky, které po sobě na snímku zanechaly pohybující se planetky.

 

 

Převzato ze stránek Hvězdárny Valašské Meziříčí

 

Poznámky

[1] Objekty ve velmi vzdáleném vesmíru vidíme tak, jak vypadaly, když byly mnohem mladší, neboť jejich světlu trvalo několik miliard let, než doputovalo až k nám.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.