Tekoucí voda na Marsu, jen v sezóně a plná solí

Aktuality |

Jen pár dní před premiérou filmu Marťan svolala NASA tiskovou konferenci a oznámila možný objev tekoucí vody na Marsu.
Není to zase tak úplně překvapivá zpráva a není to ani (definitivní) potvrzení. V roce 2011 objevili vědci na snímcích z kamery HiRISE, která se nachází na palubě sondy MRO, útvary, které byly později označeny jako RSL (recurring slope lineae). Jedná se o linie, které se nacházejí na různých svazích a vypadají, jako kdyby ze svahů stékala voda. Jsou široké jen 0,5 až 5 metrů, ale často až stovky metrů dlouhé. RSL se objevují sezóně v době, kdy je na Marsu tepleji, což samozřejmě ještě více podporuje hypotézu, že se jedná o tekoucí vodu.

Přístroj CRISM nyní na čtyřech různých místech zaznamenal hydratované soli. Mělo by jít o chloristany (perchloráty), které jsou na Marsu rozšířené. Tyto soli snižují bod mrazu vody a byly objeveny pouze v době, kdy se na povrchu vyskytovaly RSL.
Detekce vody přímo je obtížná, protože CRISM pozoruje oblasti odpoledne místního času, kdy se voda již odpaří.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.
Související články
Komentáře

05.01.2016, 07:13

[…] planetě oteplí natolik, aby zde jakási solanka rozmrzla, snad není nijak překvapivé (viz: Tekoucí voda na Marsu, jen v sezóně a plná solí). Totéž se týká dalších důkazů, že na Marsu bylo plno kapalné vody v minulosti: to se ví […]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.