Test přenosového systému 400Gb/s na síti Cesnet

Aktuality |

Sdružení CESNET a společnost Alcatel-Lucent úspěšně dokončily testování 400gigabitového přenosového systému na síti CESNET, což ukazuje možnosti nových vysokorychlostních a skutečně širokopásmových služeb.
tisková zpráva sdružení Cesnet

Národní síť CESNET pokrývá všechna velká města v České republice a slouží především pro účely výzkumu, vývoje, vědy či vzdělávání. Připojeny jsou k ní univerzity, vysoké školy a ústavy Akademie věd ČR, řada vědeckých a výzkumných pracovišť, nemocnice, knihovny a mnohé další instituce.

Sdružení CESNET zkoumá technické řešení, jež by umožnilo nabízet služby s vyšší spolehlivostí, rychlostí provozu i objemem přenášených dat na větší vzdálenosti, a to pro zákazníky, kteří speciálně vyžadují přenos velkého množství dat v reálném čase, když trend je rostoucí o cca 30 % ročně.

Při testování byla použita Alcatel-Lucent 400G agilní optická síťová technologie společně s optickými zesilovači Czech Light®, které byly vyvinuty odborníky ve sdružení CESNET. Tím bylo demonstrováno, že optické sítě se vyvíjejí tak, aby uspokojily budoucí požadavky bez potřeby velkých investic do infrastruktury.

Klíčová fakta:
Pro tento experiment Alcatel-Lucent použil svůj systém 1830 Photonic Service Switch (PSS) společně s 400G Photonic Service Engine (PSE).
400G PSE – je vyvinut výzkumnou divizí Alcatel-Lucent, Bell Labs – dramaticky zvyšuje výkon dnešních 100G sítí a poskytuje základy pro 400G přenosovou rychlost v budoucnosti a minimalizuje požadavky na prostor a spotřebu.
Alcatel-Lucent 400G technologie umožňuje provozovatelům škálovat bez drahého upravování sítě nebo potřeby rozšiřovat její velikost, umožňuje zvýšit hustotu čtyřikrát oproti současným 100G řešením.
400G technologie efektivně umožňuje přenášet datovou kapacitu rovnající se ekvivalentu 88 Blu-ray disků za jedinou vteřinu.
Optické zesilovače Czech Light® Amplifier CLA jsou částí rodiny Czech Light®, pokročilých fotonických zařízení, jako jsou např. Czech Light® multikast přepínač CLMS nebo Czech Light® laditelný kompenzátor disperze CLTDC. Tato zařízení, chráněná jedním evropským a třemi americkými patenty, nabízí řadu možností v oblasti plně optického zpracování signálu pro nové aplikace a fotonické služby, a současně šetří energii.

Jan Radil, výzkumný pracovník sdružení CESNET: „Práce se zařízením 1830 PSS-32 firmy Alcatel-Lucent byla pro mě jako pro výzkumníka skutečnou výzvou. Tento systém má vynikající diagnostiku a dokáže nahradit několik laboratorních měřících přístrojů, což nám usnadňuje život. Dokáže zobrazit nejen bitovou chybovost, ale také konstelační diagram, což je pro datové rychlosti 200 Gb/s velmi obtížný úkol. Je to jediné zařízení na trhu, které dokáže měřit chybovost pro tuto rychlost.”

Martin Lorenc, specialista firmy Alcatel-Lucent: „Byl jsem velmi překvapen tím, jak jsou CESNET zesilovače konfigurovatelné. Díky faktu, že zařízení Czech Light® jsou otevřená, je snadné pro ně napsat specifické aplikace, které nejen že nám dokáží usnadnit naši denní práci, ale také experimentovat, což je velmi důležité a nezbytné ve výzkumných a vzdělávacích sítích.”
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.