V pondělí začne tradiční Týden mozku

Aktuality |

V loňském roce přednášky Týdne mozku navštívilo přes 1 800 posluchačů.

V pondělí začne tradiční Týden mozkuoznámení Tiskového odboru AV ČR

Mozek jako řídící a organizační orgán našeho těla, je bezesporu jeho nejkomplikovanější částí. Třídí
a uchovává vzpomínky, rozvíjí logické myšlení, tvoří myšlenky a nachází se v něm i to, čemu filosofové říkají „Já“. Není tedy žádným překvapením, že mozek patří mezi orgány, o které se vědecké týmy z celého světa intenzivně zajímají – březen se stal již tradičním měsícem, kdy je široká veřejnost v Evropě a USA informována o převratných a často překvapivých novinkách výzkumu v oboru neurověd.

Ústav experimentální medicíny AV ČR organizuje již v pořadí 17. Týden mozku, který představí nejnovější poznatky současného výzkumu. Přednášky předních odborníků se uskuteční v týdnu od 16. do 20. března 2015 v přednáškových sálech v budově Akademie věd ČR v Praze 1. Během akce vystoupí celkem 13 předních českých odborníků v oboru teoretických i klinických neurověd. Zmiňme jen některé z nich: prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., přední odborník neurofyziologie sluchu pohovoří o tom, jak mozek vnímá zvuk, prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., se bude ve svém příspěvku zabývat novými postupy v léčbě onemocnění mozku pomocí kmenových buněk. Velkou pozornost veřejnosti poutá v poslední době téma dosud poněkud opomíjených duševních poruch ve společnosti, to je specializace prof. MUDr. Jiřího Rabocha, DrSc., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., představí nové trendy v neurobiologii schizofrenie atd.

V loňském roce přednášky Týdne mozku navštívilo přes 1 800 posluchačů, především z řad studentů středních škol, ale i široké veřejnosti. Koordinaci akce má v Evropě na starosti European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives. V České republice se na jeho realizaci podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i., Česká společnost pro neurovědy a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Přednášky podporuje program QUALITAS v rámci strategie Akademie věd ČR.
Tradici konání Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec, zabývající se výzkumem sluchu, profesor Josef Syka poprvé v roce 1998.

Více informací a registrace na přednášky na www.tydenmozku.czÚvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.