Viry způsobují vyšší fotosyntézu sinic, mění koncentrace kyslíku a CO2 v atmosféře

Aktuality |

Některé viry napadající sinice nesou geny, které zrychlují fotosyntézu. Pravděpodobně to má bezprostředně adaptivní význam: po napadení buňky jsou její metabolické funkce narušeny a geny podporující fotosyntézu ji udrží déle naživu – virus se zde tedy může déle množit.
Nové výzkumy ukázaly, že geny virů nejenom fotosyntézu udržují, ale i přímo zrychlují. Oded Béjà z Technického institutu v izraelské Haifě ukázal, že viry nesou geny kódující proteiny fotosystému I. Podle všeho přitom ale vznikne trochu jiný systém, než si tvoří samotné fotosyntetizující organismy – komplex má odlišný tvar, který je snad i odpovědný za vyšší účinnost procesu. Vědci se domnívají, že virový fotosytém by totiž mohl dokázat zachytávat elektrony i z jiných bílkovin buňky, nejenom z těch přímo zapojených do fotosyntézy, a získat tak více energie.

Viry tak mají možná významný dopad i na celkovou produkci kyslíku: Vždyť asi polovinu kyslíku vytvářejí právě sinice a z nich je v každém okamžiku viry infikováno cca 10 %.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámky:

– GMO organismy se zrychlenou fotosyntézou by mohly akumulovat více uhlíku. Aby to mělo smysl z pohledu jeho snižování koncentrace v atmosféře, musel by se ale stát součástí potravního řetězce dlouhodoběji – a v moři ideálně být nakonec pohřben na mořském dně, viz např. článek Proti oteplování: vyhrálo zahrabávání uhlíku a Jak plankton pohřbívá CO2 – komplikace.

 

– Vliv těchto virů v minulosti? Například největší doba ledová jako doklad objevení těchto virů? Zrychlením fotosyntézy se přece stáhl oxid uhličitý z atmosféry… Viz také: Doba skutečně ledová, O největší době ledové

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.