Wikipedie podle svých provozovatelů přispěvatele neztrácí

Aktuality |

Podrobná analýza dat svědčících o údajném úbytku přispěvatelů Wikipedie zcela změnila pohled na celou senzační zprávu, která vzbudila velký zájem médií v minulých dnech.
***tisková zpráva Wikimedia Česká republika

Největší internetová encyklopedie nemá ve skutečnosti žádné velké problémy s úbytkem přispěvatelů. Datový analytik Wikimedia Foundation Eric Zachte jasně říká: „Množství editorů, kteří přispívají větším počtem editací měsíčně, je za posledních 12 měsíců relativně stabilní.“ Špatná interpretace pocházela ze systémové chyby ve výzkumu a z nejasného užití pojmu editor Wikipedie.

Vše spustil referát Wall Street Journal o disertaci španělského výzkumníka Felipeho Ortegy, v němž redakce zveřejnila i údaj o tom, že za první tři měsíce roku 2009 (kdy končilo období zkoumané Ortegovým průzkumem) na Wikipedii přestalo přispívat 49 000 editorů, zatímco o rok dříve jich bylo desetkrát méně. Informaci převzala i česká média, přičemž titulky se stupňovaly až k hrozivým: „Wikipedia v krizi, ztrácí autory“ nebo „Začátek konce Wikipedie? Houfně ji opouštějí editoři“.

Wikipedisty ale podobný závěr překvapil, jelikož na samotném projektu nic, co by se podobalo blížícímu se zániku, patrné není. Brzy na informaci zareagovali i analytici nadace Wikimedia. Jako problém rychle identifikovali to, že Ortega jako editora Wikipedie označil každého, kdo udělal aspoň jednu editaci, včetně těch, kteří s Wikipedií pouze jednorázově experimentovali, nebo do ní dokonce vložili úmyslně nějakou chybu (tzv. vandalové). Nadace, v jejíchž datech se žádný podobný propad neprojevuje, pak začala s Ortegou spolupracovat na dalším objasnění příčiny tohoto podivného jevu.

Definitivně se vše vysvětlilo, když Zachte zpracoval stejnou metodikou data, která byla k dispozici ve stejnou dobu v minulých letech, a zjistil, že se průběh křivky shoduje, jak dokládá přiložený graf. Pokaždé se při vyhodnocování dat k určitému okamžiku vždy projevila v závěrečných měsících výrazná „úmrtnost“, a to alespoň půl roku dlouhá. Fakticky se ale na Wikipedii žádný divoký propad editorů v celém tomto čtyřletém období – tedy ani na začátku tohoto roku – neprojevil. Jak Zachte upozorňuje a jak při zpětné kritice své metodiky připustil i Ortega, příčinou je systematická chyba tohoto výzkumu, která nezohledňuje, jestli se editoři, kteří přestali Wikipedii editovat, na Wikipedii někdy vrátí; poměrně mnoho editorů totiž z různých důvodů přerušuje svou účast na týdny nebo i měsíce.

Přesto v komunitě Wikimedia přetrvává vyvolaná diskuse o tom, kolik je „správný počet editorů“ a jestli je třeba zvýšit úsilí, aby se k projektu přitáhli editoři noví. Důvodem je především otázka, zda stagnace nebo mírný pokles počtu editorů, které se projevily v období posledních zhruba tří let od vrcholu uživatelské aktivity v roce 2006, jsou něco, co by mohlo v budoucnu přerůst ve skutečně nepříznivý trend. V současnosti ale žádná bezprostřední krize není na obzoru.

Další informace o tomto tématu najdete:
Související články
Komentáře

27.07.2014, 12:44

.... thanks....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.