Zdraví na internetu – co a kde hledat a nenaletět

Aktuality |

Rozhodnutí týkající se zdraví by vždy měla být podložena nejlepšími dostupnými důkazy z klinického výzkumu. Nových informací je čím dál víc, ale kdo se v nich má vyznat? A jak odlišit spolehlivá fakta od dezinterpretací, mýtů a polopravd?
Titulky zpráv a článků si mnohdy protiřečí, nebo slibují nesplnitelné. Všudypřítomnou a stále rafinovanější reklamu je mnohdy těžké odlišit od nezávislých informací. Chcete vědět, kde a jak hledat spolehlivé informace, které vám pomohou k moudřejšímu rozhodování v situacích týkajících se vašeho zdraví, zdraví vašich dětí, rodičů a dalších lidí, na kterých vám záleží? Názory a priority každého příjemce léčebně-preventivní péče by měly být nedílnou součástí každého klinického rozhodnutí a je jen na vás, zda budete vašemu lékaři dobře informovaným partnerem.

 

Náplň kurzu

V kurzu se dozvíte, jak poznat důvěryhodné informační zdroje a kde hledat spolehlivé medicínské informace. Zjistíte, jaké nástrahy se skrývají mezi řádky a na co je dobré dát si pozor při čtení medicínských textů. Prakticky si vyzkoušíte doporučené postupy a odnesete si přehled specializovaných databází, ke kterým se budete moci (zdarma) vracet vždy, když budete hledat praktické informace o zdraví.

Kurz je ušit na míru pro nezdravotnickou veřejnost, je však vhodný i pro pracovníky ve zdravotnictví. Pro úspěšné absolvování kurzu je potřebná uživatelská znalost práce s PC, základní orientace na internetu a porozumění anglickému textu.

Lektorka kurzu

Kurz vede MUDr. Vendula Papíková, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu informatiky, která se dlouhodobě zabývá problematikou medicíny založené na důkazech a elektronickými informačními zdroji pro lékařství.

V roce 1992 absolvovala 1. LF UK v Praze, poté se specializovala v oborech vnitřní lékařství a klinická biochemie. V roce 2009 obhájila dizertační práci v oboru Informační věda. Pracovala jako lékařka na několika klinických pracovištích a jako odborná asistentka na 2. Ústavu lékařské chemie a biochemie (nyní Ústav biochemie a experimentální onkologie) 1. LF UK v Praze. V letech 1997 – 1999 působila ve farmaceutické firmě Ferring – Léčiva, a.s. jako poradce pro bezpečnost léků a poradce pro vědecké lékařské informace. Od roku 2006 do současnosti pracuje na Oddělení medicínské informatiky a biostatistiky Ústavu informatiky Akademie věd ČR, v.v.i.

Kurz

  • Kdy: 6. 11. 2014, 13:30 – 17:30
  • Kde: Ústav informatiky AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8
  • Spojení: metro C, tram 10 – Ládví
  • Cena: 500 Kč (včetně DPH)
  • Počet účastníků: max. 12

Přihlášení

Po vypnění online přihlášky Vám budou zaslány platební údaje. (V případě technických potíží napište na níže uvedený e-mail.)

Přihlášky přijímáme do 31. 5. 2014, nebo do naplnění kapacity kurzu.

Kontakt: papikova@cs.cas.cz

 

 
Související články
Komentáře

19.11.2014, 10:49

.... tnx!...

28.07.2014, 05:53

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.