Zítra začne druhý ročník Stratocachingu

Aktuality |

Stratocaching, druhý ročník experimentu českého sdružení Žádná věda, který spojuje vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou, odstartuje již tuto sobotu 25. 10. 2014 v 10.00 z Prahy-Libuše.
tisková zpráva sdružení Žádná věda

V čem spočívá Stratocaching? Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a tisíce lidí je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu.

Tento kouzelný nápad, i přes některé technické nedostatky, zaujal v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry.

Vzdělávací hra pod záštitou ministra dopravy

Organizátoři hry se rozhodli Stratocaching zopakovat i v roce 2014 nejen kvůli nadšeným reakcím veřejnosti a fanoušků z celé republiky, ale hlavně kvůli potenciálu v oblasti popularizace vědy. Let balónu zároveň slouží jako experiment v mnoha ohledech. Náročným testem zde projde celkem 6 různých geolokačních technologií. Při letu se bude měřit inovativní koncept autorotačního pohybu létajících kapslí, důležitou roli hrají i technologie 3D tisku. Stratocaching proto letos získal oficiální záštitu ministra dopravy Antonína Prachaře, České kosmické kanceláře a Národního technického muzea a vzniká ve spolupráci expertů z mnoha oborů*.

Hlavním partnerem letu Stratocaching 2014 je kariérní portál Jobs.cz, který myšlenku hravé vědy, vzdělávání a seberealizace prostřednictvím inspirativních nápadů dlouhodobě podporuje: „Celý projekt výborně ukazuje, jak jsou Češi nadaní, nápadití a že mnozí dokáží vytrvale hledat způsob, jak dosáhnout něčeho mimořádného. Tytéž rysy jsou součástí příběhů řady úspěchů v kariéře, k nimž se snažíme inspirovat,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský z týmu portálu Jobs.cz.

Živé video ze stratosféry uvede moderátor Vladimír Kořen

Start balónu proběhne ve spolupráci s experty z ČHMÚ z meteorologické observatoře Praha – Libuš, kteří při letu zároveň otestují svou meteorologickou sondu. Největší atrakcí bude pokus o přímý přenos videa ze stratosféry, který proběhne s komentářem moderátora Vladimíra Kořena a významných hostů z oblasti letectví a kosmonautiky. Tento přenos bude veřejnost moci sledovat na stránkách Technet.cz a www.stratocaching.cz nebo částečně v mobilní aplikaci Stratocaching

Gondola kromě kamer a palubních elektronických systémů ponese deset soutěžních Stratocache. Každá nich je označena jménem svého sponzora, kterými jsou značky AXIS, BASF, ESET, Jobs.cz, Fond pojištění vkladů, Volkswagen, O2 a Logitech G. Kromě toho jsou zařazeny ještě dvě experimentální Stratocache X tvořící jakýsi experiment v experimentu.

Registrovalo se již 8 500 diváků i aktivních lovců

Vstupní branou k účasti na hře i experimentu je mobilní aplikace Stratocaching pro platformy iOS, Windows a Android, která je zdarma ke stažení. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsobem, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů – a to načtením QR kódu na křídle stratokešky. Hra je určena pro širokou veřejnost a každý, kdo dorazí k semínku ze stratosféry, bude zařazen do slosování o zajímavé ceny, mimo jiné o speciální minci zvanou Stratocoin. Dosud se do hry přihlásilo 8 500 účastníků či diváků a další se patrně přidají těsně před startem balónu.
Související články
Komentáře

11.02.2015, 14:27

.... tnx!...

30.01.2015, 23:47

.... ñïñ....

30.01.2015, 23:13

.... ñïñ çà èíôó....

30.01.2015, 22:39

.... ñïñ!...

30.01.2015, 22:07

.... thanks for information!!...

15.01.2015, 05:32

.... ñýíêñ çà èíôó....

19.11.2014, 20:51

.... tnx for info....

16.11.2014, 19:35

.... ñïñ çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.