Chobotnice jsou krajně náladové

Biologie |

Renata Pronk a její kolegové z Macquarie University v Sydney studovali osobnost chobotnic druhu Octopus tetricus. Na stěnu akvária jim promítali filmy s kraby (jimiž se tento hlavonožec živí), s jinými chobotnicemi a predátory.




Chobotnice podobně jako moderní spotřebitelé dávají přednost HD televizi před CRT obrazovkami, na ty totiž nijak nereagovaly – pravděpodobně proto, že použitá frekvence 24 snímků za sekundu jejich dokonalý zrak neošálila a záběry pro ně nebyly realistické. Naopak na HDTV již hlavonožci reagovali, jako by šlo o skutečnost např. promítnutého kraba se pokoušeli ulovit.

Chování jednotlivých zvířat se lišilo, některé byly agresivnější a jiné bázlivější. Zajímavé ale je, že chobotnice Octopus tetricus podle všeho na rozdíl od jiných hlavonožců nemá „osobnost“ ve smyslu konzistentního chování. Agresivita přetrvávala např. jeden či několik dní, poté se zvíře začalo chovat klidně naopak. Na základě sledování chobotnice se nedalo předpovědět, jakou náladu bude mít zítra.

Těžko ale tuhle „náhodnost“ pokládat za deficit inteligence, Octopus tetricus má oproti jiným chobotnicím relativně velký mozek. Nálada a míra agresivity zřejmě vyplývá z nějakých hormonálních změn, o těchto eventuálních cyklech ale nic zatím nevíme. Nakonec, lidé mají také nálady značně proměnlivé…

Každopádně je ale dobré, že se podařilo najít video s technickou kvalitou přijatelnou i pro chobotnice. Tím se otevírají dveře řadě dalším experimentům. Dodnes se např. diskutuje, zda se chobotnice může něco naučit jenom tak, že sleduje jinou chobotnici, jak tuto činnost provádí. Nyní to půjde ověřit i v akváriu…

 

Zdroj: New Scientist

 

Obrázek: ilustrační, zdroj Wikipedia, jedná se o jiný druh chobotnice, „obecnou“ Octopus vulgaris. Licence obrázku GNU Free Documentation License

Poznámka: Možná ještě jinak: Odpovídá inteligence spíše rigiditě chování, nebo jeho náhodnosti? Asi ani jedno. Jaký z druhů chobotnic budeme pokládat za sobě bližší? Chce to důkladněji promyslet a hlavně pak provést další experimenty…











Komentáře

28.07.2014, 05:30

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

06.04.2010, 16:17 sceneegirrl

gxbxgb

mate heyke clankz jen tak dal

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.