Očkování a antibiotika – dva triumfy moderní medicíny?

Biologie |

Nakonec stejně nebudeme schopni škodlivé mikroorganismy úplně potřít, je třeba s nimi uzavřít vratké příměří, "domestikovat je" a přitom se ze soužití s nimi neustále učit a připravovat na další invaze. Očkovací vakcína je v tomto ohledu ideální - je to právě domestikovaný mikrob.
***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

 

Robert Pollack se domnívá, že očkování a antibiotika, někdy pokládané za hlavní triumfy moderní medicíny, jsou svým významem nesouměřitelné.

Pollack nepatří k žádným vyznavačům alternativní medicíny, upozorňuje však na to, že antibiotika v konečném důsledku přispívají pouze ke vzniku stále rezistentnějších a agresivnějších kmenů mikroorganismů. Očkování naopak posiluje náš vlastní imunitní systém.
Nakonec stejně nebudeme schopni škodlivé mikroorganismy úplně potřít, je třeba s nimi uzavřít vratké příměří, „domestikovat je“ a přitom se ze soužití s nimi neustále učit a připravovat na další invaze. Očkovací vakcína je v tomto ohledu ideální – je to právě domestikovaný mikrob (Pollack uvažuje i o vakcínách podávaných prostřednictvím geneticky modifikovaných plodin. Celkově je v tomto ohledu optimistický, ale upozorňuje, že lidské buňky často příslušné proteiny, pokud jsou v banánu místo v mikroorganismu, vůbec nerozpoznají jako cizorodé a nezačnou proti nim tedy vytvářet protilátky.).
Vakcíny, čistá voda a kontrola hmyzu – to je podle Pollacka cesta, jak bojovat s největšími současnými infekcemi. V současnosti aplikovaný způsob boje přitom v případě malárie i tuberkulózy prostě selhal.

Zdroj: Robert Pollack: Chybějící okamžik, Mladá fronta, Praha, 2003

Poznámka: Knihu jako celek osobně však nemohu doporučit.
Poznámka 2: Pokud Pollack kritizuje dočasnost vítězství nad mikrobiálními parazity, pak lze namítnout, že v těchto evolučních válkách žádné konečné vítězství ani není možné (leda úplným vyhubením druhu, a i pak se uvolní příslušná „nika“ a náhodnou mutací nejspíš vznikne druh, který ji bude chtít zaujmout), jedná se o neustálé závody ve zbrojení. Ani domestikace mikroba není trvalým vítězstvím, patogen pouze čeká, až selekce bude přát jeho agresivnějším variantám (při jiném oslabení organismu apod.).Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.