Asijské firmy budou exportovat jaderné elektrárny

Člověk |

Vedle Japonska s dlouhou tradicí firem vyvážejících jaderné technologie se na jejich export připravuje Jižní Korea. Velký podíl na tomto trhu má během několika let získat i Čína.




***tisková zpráva České nukleární společnosti
Neustálý vzestup počtu států plánující stavět jaderné elektrárny láká asijské průmyslové firmy stát se jejich předními dodavateli. Vedle Japonska s dlouhou tradicí firem vyvážejících jaderné technologie se na jejich export připravuje Jižní Korea. Velký podíl na tomto trhu má během několika let získat i Čína.

Jižní Korea vyráběla od roku 1970 jaderná zařízení podle licencí zahraničních firem, především americké společnosti Westinghouse. Dovážela také kanadské těžkovodní reaktory typu Candu. Nyní tu vyrábí elektřinu 20 reaktorů a 8 dalších se staví. V Jižní Koreji nedávno rozhodli o stavbě devíti nových reaktorů. Země chce totiž do roku 2030 zvýšit podíl jaderné energetiky až na 55 procent.
Jižní Korea je nyní schopna vyrábět jaderná zařízení samostatně a vyvážet je do dalších zemí. Konsorcium korejských firem pod vedením společností Korea Hydro Nuclear Power Company (KHNP) a Doosan Heavy Industries má stavět jaderné elektrárny v Indonésii. Exportovat se zřejmě budou pokročilejší typy reaktorů vyvinuté na základě tlakovodních typů APR1400.
Poptávka po jaderných reaktorech ve světě rychle stoupá, zatím co výrobní kapacity rostou jen zvolna. Existuje omezený počet firem, které jsou schopny dodávat jaderné elektrárny do dalších zemí. Jsou to francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, kanadská AECL, japonské společnosti GE-Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries a Toshiba, která je také vlastníkem americké společnosti Westinghouse.
Kapacitu výrobců jaderných technologií ve světě hodlá co nejdříve zvýšit i Čína. Ta sama dováží moderní reaktory z USA, Francie a Ruska, ale vyvíjí a vyrábí i vlastní typy jaderných reaktorů. Čína nyní získá od Ruska pokročilejší technologii obohacování uranu a bude tak schopna samostatně vyrábět zařízení pro celý uzavřený jaderný palivový cyklus. Podle čínských projektů se mají stavět nové jaderné elektrárny v Pákistánu a v Bangladéši. Na subdodávkách vybraných dílů jaderných zařízení do těchto zemí se budou podílet i další asijské země, například právě Jižní Korea.

Viz také:
V USA vybudují nové závody na obohacování uranu
Japonské invetice mají z Kazachstánu udělat jedničku v těžbě uranu








Související články




Komentáře

30.07.2014, 04:24

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.