Austrálie je na cestě k uranové supervelmoci

Člověk |

Experti předpokládávají, že se výroba elektrické energie ve světě od roku 2005 do roku 2030 zdvojnásobí...




***tiskové oznámení České nukleární společnosti

Austrálie by mohla předčit Kanadu a stát se největším vývozcem uranu. Uvedl to šéf těžební společnosti Energy Resources of Australia Ltd. (ERA) Chris Salisbury. Podle něj má Austrálie největší podíl na dosud zjištěných zásobách uranu. Očekávaný růst poptávky související s renesancí jaderné energetiky ve světě slibuje těžební firmám velké zisky.

Kanada je nyní největším světovým dodavatelem uranu. Její podíl na dodávkách v roce 2006 dosáhl 26 procent, podíl Austrálie 19 procent. Kanada má ale jen 15 procent známých světových zásob uranu a Austrálie 36 procent, i když nyní využívá jen tři velké těžební revíry. Největší důl společnosti ERA, který je současně největším dolem uranu na světě, se jmenuje Ranger. Obstarává kolem 10 procent světové produkce uranu.
Experti předpokládávají, že se výroba elektrické energie ve světě od roku 2005 do roku 2030 zdvojnásobí. Největší přírůstek zaznamenají rozvíjející se země, zvláště pak Indie a Čína. V roce 2030 se v rozvíjejících se zemích bude zvětšovat poptávka po elektřině třikrát rychleji než v zemích OECD.
V Číně je nyní rozestavěno nebo se má začít stavět 12 nových jaderných elektráren, plánuje se výstavba 25 jiných jaderných elektráren a rozhoduje se o stavbě dalších 86 jaderných elektráren. Také mnohé další země ve světě se zajímají o jadernou energetiku. Mají zájem nejen zvýšit výrobu elektřiny, ale i snížit emise skleníkových plynů, aby tak čelily klimatickým změnám. To je i jedním z hlavních cílů výstavby jaderných elektráren v Číně, která se stává největším znečišťovatelem ovzduší na světě.
Podle WNA se očekává, že minimální roční potřeba uranu ve světě stoupne z 80 000 tun v roce 2010 na téměř 100 000 tun v roce 2020. V roce 2030 by již měla činit 125 000 tun. Rozvoj světové jaderné energetiky může být ale rychlejší, a tak v roce 2030 může poptávka dosáhnout již 170 000 tun.
Většinovým vlastníkem australské společnosti ERA (68,4 procenta akcií) je gigant Rio Tinto, druhý největší těžební podnik na světě, těžící uran také v Namibii.

Zdroj: The Sydney Morning Herald








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.