Babylonská rybka trochu jinak

Člověk |

Věrným příznivcům Stopařova průvodce po Galaxii asi není třeba nadpis nijak vysvětlovat pro ostatní alespoň krátce: Babylonskou rybku si strčíte do ucha a najednou rozumíte všem jazykům používaným v celém vesmíru. Protože se však tyto ...




Věrným příznivcům Stopařova průvodce po Galaxii asi není třeba nadpis nijak vysvětlovat pro ostatní alespoň krátce: Babylonskou rybku si strčíte do ucha a najednou rozumíte všem jazykům používaným v celém vesmíru. Protože se však tyto rybky na Zemi běžně nevyskytují, většinou se tu automatické překlady řeší technicky. Zajímavým příkladem je produkt Quicktionary společnosti Chinatoo.
Jedná se o krabičku velikostí a tvarem ne nepodobnou velmi silnému placatému fixu, na jehož jednom konci je snímací zařízení. To umožňuje pohybem po papíře načítat zde vytištěný text, který je vzápě-tí zobrazován na vestavěném displeji a překládán do jiného jazyka. Použitá velikost znaků se přitom musí pohybovat v rozmezí 8-14 bodů.
Celé zařízení váží pouze 90 gramů a disponuje grafickým displejem s rozlišením 122 x 32 bodů, na kterém je možno zobrazit 3 řádky textu po 20 znacích. Vnitřní paměť uchovává 75 naposledy nasnímaných slov. Překladový slovník obsahuje 480 tisíc slov a jedinou zřejmou vadou celého zařízení je z našeho pohledu jeho schopnost zatím překládat pouze mezi 2 jazyky: angličtinou a čínštinou.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.