Béowulf a anglosaské kenningy

Člověk |

Co by mohl být "vlk včel" a co "vlk stromů"? A co Béowulf?
***Pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Béowulf, jméno hlavního hrdiny je jméno hlavního hrdiny stejnojmenného eposu, je pro anglosaskou Anglii i celý germánský svět výjimečné. Co by vlastně mohlo znamenat?
Převládající výklad říká, že se jedná o složeninu béo-wulf. Staroanglické béo znamená včelu (viz bee v dnešní angličtině, Biene německy), béo-wulf je pak jakási složenina typu vlkovčela. Opět převládající je interpretace vlk včel, což strukturou značně připomíná kenning (opisnou formulku staré germánské poezie). Co by ale takový kenning mohl opisovat?
Hádanka číslo dvě: Co by mohl znamenat staroanglický kenning „vlk stromů“? Zde panuje shoda, že vlk odpovídá nepříteli. Vlk stromů může být třeba vichřice nebo oheň (přímo v básnické skladbě Béowulf se používá v prvním z těchto významů). Vlk včel tedy de facto může být „nepřítel včel“ – což nejlépe sedí na medvěda. Béowulf je tedy zřejmě medvěd.

Zdroj: Béowulf, přeložil, poznámky a doprovodné texty napsal Jan Čermák, Torst, Praha, 2003

Poznámka:
– Kromě výkladu kenningů je zde další nepřímá opora pro tuto hypotézu. Medvěd bylo slovo dost často tabuizované, proto není nic divného na tom, že ve jméně bylo raději použito opisu (viz i české „opisné“ označení medvěd).
– Béowulf zabije obra Grendela tak, že nepoužije zbraň, ale sevře ho do obětí svých paží. Že by zde byl jakýsi zastřený náznak proměny v medvěda a ve starší, hluboce předkřesťanské verzi eposu byl Béowulf jakýmsi medvědodlakem?
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.