Česká firma získala zakázku ESA

Člověk |

ČR bude do ESA přijata za plnoprávného člena teprve až přesvědčí, že její průmysl je schopen vyhrávat v kompetitivních tendrech celý český příspěvek do ESA (řádově 250 milionů Kč ročně).




***tisková zpráva Iguassu Software Systems
Iguassu Software Systems, člen České vesmírné aliance (ČVA), asociace malých a středních podniků pod záštitou CzechTradu, je první ryze českou firmou která vyhrála ESA projekt v mezinárodním kompetitivním tendru. Tento první úspěch České republiky v tomto oboru je důležitý krok k plnému členství ČR v ESA. ČR bude přijata teprve až přesvědčí, že její průmysl je schopen vyhrávat v kompetitivních tendrech celý český příspěvek do ESA (řádově 250 milionů Kč ročně).
„Vítězný tendr byl výsledkem spolupráce se zkušenějším partnerem, italskou firmou ACS. Nemít strach otevřít se zahraničním partnerům a urychlit nárůst zkušeností spoluprácí s nimi, doporučujeme i členům naší aliance. Mnozí se tomu z přílišné opatrnosti vyhýbají a ztrácí tím příležitosti, které se nám již dnes v ESA nabízí. Ten, kdo čeká na plné členství v ESA, ho nejen oddaluje, ale také promeškává některé výhody, které v současném přechodném statusu máme,“ řekl ředitel Iguassu Software Systems Petr Bareš.
ESA byla založená s cílem zvýšit konkurenceschopnost průmyslu členských zemí na světovém trhu technologií. Drtivá většina jejího rozpočtu, který tvoří členské státy, se čerpá ve formě komerčních průmyslových projektů, které se ale musí vyhrát v konkurenčním boji. Vzhledem ke komplexnosti projektů, ale i k politickým důvodům, se projekty vesměs zadávají mezinárodním konsorciím. Zmíněný úspěch malé české firmy potvrzuje, že se český průmysl dokáže nejen prosadit z technického hlediska ale i získat důvěru nezbytných zahraničních partnerů. V tomto případě budeme vyvíjet systém automatizované extrakce praktických informací ze satelitních snímků. Naší úlohou je hlavně dodat expertízu ve využívání technologie GRID pro zefektivnění a urychlení časově a počítačově velmi náročných výpočtů. Mimo tohoto technického projektu byla naše mezinárodní aktivita oceněna také tím, že jsme jako člen mezinárodního vesmírného konsorcia SME4space získali smlouvu od ESA na studii potřeb MSP k úspěšné účasti v ESA.
”Již jsme opět vyzýváni k účasti na dalším kompetitivním tendru ESA v oblasti dálkového průzkumu Země. Toto dokazuje, jak rychle je možné si vybudovat reputaci v novém oboru, o kterém jsem před 2 lety nic nevěděli. Kvalita „českých hlaviček” a tvrdá práce dokáže rychle vykompenzovat zatím u nás prakticky neexistující průmyslové zkušenosti ve vesmírných oborech. Vyzýváme tedy český průmysl, aby se neostýchal a přidal se do party. Dobrý počáteční zdroj praktických informací je Česká vesmírné aliance http://www.czechspace.eu,“ dodal Bareš.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.