Dostali se Vikingové do amerického vnitrozemí?

Člověk |

První Evropané zavítali do Ameriky již před Kolumbem. Doložena je výprava Vikingů z Grónska, která dosáhla pobřeží nynějšího Labradoru. Kvůli zdejší planě rostoucí vinné révě nazvali Vikingové zemi Vinland. Pronikli ale už tehdy Vikingové také hlouběji do vnitrozemí?




První Evropané zavítali do Ameriky již před Kolumbem. Doložena je výprava Vikingů z Grónska, která dosáhla pobřeží nynějšího Labradoru. Kvůli zdejší planě rostoucí vinné révě nazvali Vikingové zemi Vinland. Pronikli ale už tehdy Vikingové také hlouběji do vnitrozemí?

Výpravu Vikingu do nového světa vedl kolem roku 1000 Leif Eriksson, syn objevitele Grónska Erika Rudého. Jednalo se však o akci neúspěšnou, grónští Vikingové neměli dostatek sil, aby překonali nepřátelství místních obyvatel k nově příchozím. Museli tedy Nový svět opustit, přičemž posléze zanikla i jejich kolonie v Grónsku – po pluviálu (teplém období) kolem roku 1000 přišla totiž ve 14. století naopak malá doba ledová.
Nicméně: byla výprava Leifa Erikssona jediným pokusem Vikingů kolonizovat Nový svět? Zdá se, že ano, přesto však řada historiků i archeologů toužila dokázat opak. Přání se stalo otcem myšlenky a posléze i několika podvrhů. Podobně jako v případě tuzemských Rukopisů i tzv. římských památek na našem území, i za oceánem působila snaha nějak si „ozvláštnit“ vlastní minulost.
Seznam nejznámějších „vikingských falzifikátů“ uvádí např. Karel Sklenář v knize Slepé uličky archeologie (2. aktualizované vydání v nakladatelství Mht, 1995). Zřejmě nejzajímavějším z podvrhů je Kensingtonský nápis, který měl dokládat přítomnost Vikingů nejen na pobřeží Vinlandu, ale i hlouběji ve vnitrozemí – Kensington leží konkrétně ve státě Minesota nedaleko pramenů Mississippi. Padělaný nápis na kameni obsahoval dokonce datum odpovídající roku 1362 – tedy z doby, kdy již umírala i mateřská kolonie v Grónsku.
Další „runové nápisy“ byly nalézány i v Oklahomě. V tomto případě se dokonce přičítaly přímo Leifu Eriksonovi; ukázalo se však, že se opět jedná o falza.
Někdy se uvádí, že zbraně skandinávského původu byly nalezeny v oblasti Velkých jezer, pozitivní důkaz ale chybí. Za údajně vikingské se prohlašovaly i některé domy na území dnešního New Yorku, žádný archeologický doklad o přítomnosti seveřanů po výpravách Leifa Erikksona však v Novém světě zřejmě neexistuje.
Doprovodná představa, že kmeny, které mezi ostatní Indiány nějak „nezapadaly“ – např.Nančezové v oblasti Mississippi, Mandani ve Velkých prériích – by měly mít evropský původ, je spíše absurdní. U Nančezů se však uvažuje o možném vztahu k Mexiku. Pokud kultura severoamerických mohyl-moundů v některé fázi přebírala mexické vlivy, pak by Nančezové mohli dokonce nějak souviset i s tvůrci nejstarší indiánské civilizace vůbec, s Olméky.
Bližší prozkoumání mississippské kultury však bylo znemožněno rozvratem, který brzy po Kolumbovi způsobily epidemie evropského původu.

Poznámka: Na základě korespondence s Vladislavem Dolníkem, který žije v USA a na serveru Bláznivá Markéta (http://marketa.dolnik.net) publikoval článek rozebírající pravost jiné údajné mapy Vinlandu, dodávám, že v USA jsou prý dodnes některé památky zmíněné ve Slepých uličkách archeologie občas pokládány za pravé. Důvody mohou být obdobné jako v Čechách v případě Rukopisů.

 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.