Etruskové asi opravdu přišli z Malé Asie

Člověk |

Spory o původ Etrusků jsou velmi dávného data: přišli Etruskové do Itálii ze zaalpských oblastí, jedná se o původní obyvatele navazující na italské kultury přelomu doby bronzové a železné, nebo je třeba původ Etrusků hledat na Blízkém východě, především v Malé Asii? Nově provedené genetické analýzy svědčí pro poslední možnost...




Spory o původ Etrusků jsou velmi dávného data: přišli Etruskové do Itálii ze zaalpských oblastí, jedná se o původní obyvatele navazující na italské kultury přelomu doby bronzové a železné, nebo je třeba původ Etrusků hledat na Blízkém východě, především v Malé Asii? Nově provedené genetické analýzy svědčí pro poslední možnost…

Hypotéza o anatolském původu Etrusků, kterou zastával už otec dějepisu Herodotos, v poslední době převládala. Důkazy byly zčásti nepřímé (egyptské záznamy o bojích s mořskými národy, kde se objevují jména podobná Etruskům-Tyrhénům), zčásti poměrně přesvědčivé (podobnost jazyka Etrusků s nápisy předindoevropského obyvatelstva na ostrově Lémnos). Přesvědčivé potvrzení této teorie nyní zřejmě poskytla genetická analýza.

Profesor Alberto Piazza z univerzity v italském Turínu se zaměřil na genetickou informaci obyvatel současného Toskánska (někdejší centrum etruské kultury). Bylo již známo, že po genetické stránce se Toskánci dodnes odlišují od obyvatelů jiných částí Itálie. Nyní bylo provedeno srovnání genetické informace Toskánců s obyvateli Sicílie, Sardinie, kontinentálního Řecka, ostrova Lémnos a jižní Anatolie. Podobnost byla potvrzena pro poslední dvě místa.

Srovnání by v budoucnu mohlo být doplněno analýzou DNA extrahovanou z fosílií z doby etruské kultury.

Zdroj: Eurekalert a další

Poznámka: Výzkum mj. ukazuje, jak je osídlení po genetické stránce strašně konzervativní. Kolik dalších migračních vln bylo v Itálii (řecká kolonizace, Ostrogóti, Langobardi…) a kolik v Malé Asii (řecká kolonizace, příchod Turků) – a přesto je příbuznost Etrusků s obyvateli Anatolie stále geneticky rozpoznatelná… Byť co se týče vnějších znaků (vzhledu obyvatel) by se už identifikovat dala asi jen těžko.
Popsaný výzkum se zaměřil na mitochondriální DNA – snad i to ovlivnilo „konzervativnost“ výsledků.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.