Hledání Marobudova sídla

Člověk |

Na Science Worldu se již psalo o tom, že germánský král Marobud možná sídlil na místě bývalého keltského oppida. Pokud by šlo o Závist, znamenalo by to, že Římané se na své výpravě proti Marobudovi dostali až téměř ku Praze. Jak ale poznat, kde bylo Marobudovo sídlo?




Na Science Worldu se již psalo o tom, že germánský král Marobud možná sídlil na místě bývalého keltského oppida. Pokud by šlo o Závist, znamenalo by to, že Římané se na své výpravě proti Marobudovi dostali až téměř ku Praze. Jak ale poznat, kde bylo Marobudovo sídlo?

Kdybychom přijali myšlenku, že šlo o bývalé keltské oppidum, pak by kromě Závisti přicházely v úvahu zřejmě nejspíše Stradonice. Ve Stradonicích se však po skončení éry Bójů nepodařilo germánské osídlení vůbec prokázat. Co se týče Závisti, zde určité stopy z doby kolem přelomu letopočtu sice jsou, ne však natolik významné, abychom sem mohli situovat celé Marobudovo sídlo – Marobuduum. (Eduard Drobejrar, z něhož vycházíme v tomto článku, zpochybňuje i představu, podle které keltská oppida padla právě díky Markomanům, kteří z Čech vyhnali Bóje).
Hlavní město krátce trvající germánské říše dodnes pravděpodobně neznáme. Mělo by se vyznačovat nejen intenzivním osídlením kolem přelomu letopočtu, ale také výskytem bohatých hrobů či pohřebišť. A samozřejmě musí ležet v ekonomicky silném zázemí, tj. ne například na svazích nějakého z hraničních pohoří.
Pokud bychom prošli například nálezy ze středních Čech, vyhovovat by snad mohly následující lokality: Dobřichov-Pičhora vedle Peček, Třebusice (na Slánsku, zřejmě největší známé pohřebiště z římské doby), Stehelčeves, Praha-Bubeneč (nedaleko hotelu International :-)) či Holubice u Prahy. Ale jak již bylo řečeno, jistě nevíme a může jít o i nějakou lokalitu dosud zcela neznámou. Nicméně střední Čechy, tj. oblast přibližně mezi Kladenskem a Kolínskem, se jako centrum říše jeví pravděpodobné.
A až téměř sem došli také Římané při svém tažení roku 6 n. l. – ale opět nevíme úplně přesně, jak byli od tohoto místa daleko – možná se dostali pouze na Havlíčkobrodsko a do Poohří; armády postupující současně z jihovýchodu a ze západu se nestihly spojit. K tomu mělo dojít právě v centru říše.

(Zdroj: Eduard Droberjar: Příběh o Marobudovi a jeho říši, Set Out, Praha, 2000)

Poznámka: Ve Stradonicích je na místních naučných stezkách Marobudum s tímto místem ztotožňováno prostě jako fakt.

Omlouváme se za problémy s přidáváním komentářů k článkům. Komentáře prosím zasílejte e-mailem na pavel_houser@idg.cz.








Související články




Komentáře

30.07.2014, 18:12

.... tnx!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.