Hyperion: malý reaktor na 5-10 let

Člověk |

Miniaturní jaderný reaktor Hyperion Power Module je moderován vodíkem a chlazen draslíkem. Výrobce počítá s tím, že se tyto malé jaderné reaktory osvědčí jako zdroje energie pro menší aglomerace...
***tisková zpráva České nukleární společnosti

Společnost Hyperion Power Generation oznámila, že investiční skupina TES Group se zajímá o nákup šesti miniaturních jaderných reaktorů o výkonu 27 MWe pro své projekty v Evropě a na Blízkém východě. Cena jednoho reaktoru je 25 miliónů amerických dolarů. Pokud budou projekty úspěšné, TES zvýší počet objednaných reaktorů až na padesát.

Miniaturní jaderný reaktor Hyperion Power Module je moderován vodíkem a chlazen draslíkem. Může být v provozu 5 až 10 let a pak bude odeslán zpět do výrobního závodu k novému naplnění palivem. Reaktor je široký 1,5 metrů a vysoký dva metry, nemá žádné pohyblivé části.
Výrobce počítá s tím, že se tyto malé jaderné reaktory osvědčí jako zdroje energie pro menší aglomerace v regionech, kam se nevyplatí dodávat elektrickou energii z velkých elektráren prostřednictvím nákladných dálkových vedení.
Hyperion nyní musí získat všechna potřebná osvědčení amerických úřadů. Vlastní výroba má začít v roce 2012 v nově vybudovaném závodě v Novém Mexiku. Hyperion Power Generation předpokládá, že 4000 těchto miniaturních reaktorů exportuje do mnoha zemí celého světa.

Zdroj: Power Engineering, hyperionpowergeneration.com

Viz také:
V USA budou obohacovat uran pomocí laseru
Asijské firmy budou exportovat jaderné elektrárny
Související články
Komentáře

11.09.2017, 07:37 proka

to by bylo fajn

To by bylo skvělé mít v kapse vlastní reaktor. Dnes to tedy už do jisté míry s powerbankou jde.

30.07.2014, 12:06

.... áëàãîäàðþ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.