Indie použije v reaktorech uran i thorium

Člověk |

Země chce využít nových ložisek uranu, která byla nedávno objevena, mnohem více je tu však thoria. Známé indické zásoby thoria dosahují 900 tisíc tun (třetina světových zásob).
***tisková zpráva České nukleární společnosti

Indie chce v jaderných elektrárnách využívat kromě uranu také thorium. Šéf indické komise pro jadernou energetiku Anil Kakodkar oznámil, že demonstrační thoriový reaktor typu AHWR bude mít výkon 300 MW. Jeho návrh je již dokončen, stavba má začít koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Kolem roku 2050 by měl dosáhnout podíl pokročilých těžkovodních thoriových reaktorů na výrobě elektřiny v Indii až 30 procent. V příštích letech ale budou mít stále převahu reaktory využívající uranové palivo. Velké zvýšení výroby elektřiny v dohledné době umožní nové lehkovodní reaktory VVER 1000 dodané Atomstrojexportem.
Indie v posledních letech rychle zvyšuje svůj ekonomický potenciál, a tak vyrobená elektřina nestačí rostoucí poptávce. Tepelné elektrárny zatím pokrývají 69 procent spotřeby. Očekává se, že se za přispění rozvoje jaderné energetiky do roku 2020 může výroba elektřiny v Indii až ztrojnásobit. Výkon jaderných elektráren by v této době měl dosáhnout 20 000 MW.
Země chce využít nových ložisek uranu, která byla nedávno objevena, mnohem více je tu však thoria. Zásoby uranu se donedávna odhadovaly na 61 tisíc tun, známé indické zásoby thoria dosahují 900 tisíc tun (třetina světových zásob).
V Indii zatím pracuje 17 jaderných reaktorů, převážně těžkovodních, které mohou používat přírodní uran. Jejich celkový výkon je 3776 MWe. Ve výstavbě je dalších šest reaktorů o celkovém výkonu 2976 MWe, z toho dva lehkovodní dodané ruským Atomstrojexportem. Kromě toho se připravuje výstavba deseti nových reaktorů a plánuje se postavit dalších devět.
Při letošní únorové návštěvě ruského premiéra Viktora Zubkova v Indii bylo dohodnuto, že ke dvěma blokům v Kudankulamu v indickém státě Tamil Nadu přibudou další čtyři. Celkem tu tak bude pracovat šest bloků VVER 1000. Počítá se s tím, že počet reaktorů dodaných Atomstrojexportem bude zvýšen na 10 a více, a že budou vybudovány i na dalších místech v Indii. První blok VVER 1000 v Kudankulamu zahájí výrobu elektřiny v závěru letošního roku, druhý v polovině příštího roku. Palivo pro tyto reaktory dodá ruská firma TVEL.
Zájem o dodávky jaderných elektráren a paliva do Indie má také francouzský gigant Areva. Podle jeho studií bude Indie do roku 2030 potřebovat 25 až 30 nových reaktorů. Jejich uvedení do provozu významně sníží i znečištění ovzduší skleníkovými plyny – v současné době je Indie čtvrtým největším emitentem CO2 na světě.
Indie při rozvoji jaderné energetiky dlouho spoléhala na vlastní síly, a to včetně návrhu rychlého reaktoru (FBR) o výkonu 500 MW, který se staví v Kalpakkamu. Dovoz jaderných technologií do Indie byl totiž po zkouškách indických jaderných zbraní mnoho let zablokován. Po nedávné dohodě mezi USA a Indií se v tomto směru dosáhlo částečného pokroku. Dosud však není jisté, zda smlouva bude parlamenty ratifikována. Očekává se, že dodávky jaderných technologií do země podpoří také smlouva Indie s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) o bezpečnosti nakládání s jadernými materiály. Na její podpis čeká i Rusko.

Zdroj: RIAN, WNA, The Hindu, Indiadaily.com
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.