Internetový vyhledávač blízké budoucnosti

Člověk |

Kleinberg ukázal, jak mohou být vyhledávače zdokonaleny, když se vezme do úvahy nejen obsah stránek, ale také počet a kvalita odkazů na ně. Vyvinul koncept "autorit" (například výrobce PC) a "rozbočovačů" (recenzí takových PC) a přišel na to, jak rekurzivně najít nejlepší rozbočovače a autority pro určité vyhledávání.




"Jon Kleinberg je vědcem působícím v oboru informatiky. Má reputaci člověka, který se pouští do řešení důležitých praktických problémů. Pro zkoumané jevy v průběhu výzkumu vytváří detailní matematické popisy," říkají webové stránky Nadace Johna D. a Catherine T. MacArthurových. Kleinberg, jinak profesor na Cornellově univerzitě, je posledním vítězem ceny MacArthurovy společnosti, často též nazývané jako grant "pro génie".
Kleinbergův výzkum pokrývá různorodé tématické oblasti včetně počítačového a sociálního síťování, směrování v sítích a vyhledávání v nich. Věnuje se i studiu genotypů a analýze struktury proteinů. V základech těchto disciplín našel překvapující podobnosti.
Například objevil specifický způsob sestavení síťového prostředí, kdy se jeden uzel může efektivně spojit s jiným odlehlým uzlem, a to bez znalosti celkové topologie sítě. Myšlenka je založena na konceptu tzv. šesti stupňů odloučení, který tvrdí, že dva libovolní lidé mohou mezi sebou najít spojení přes sdílené vztahy k jiným lidem. Mimo jiné to znamená, že se mezi nimi zrealizuje spojení přes řetězec nejvýše pěti dalších osob, kde každá zná minimálně jednu další. Kleinbergovy objevy ovlivňují návrh decentralizovaných peer-to-peer služeb pro sdílení souborů, jako je například Freenet a současně i sociálních sítí typu LiveJournal.com.
Během svého působení u IBM Kleinberg ukázal, jak mohou být vyhledávače zdokonaleny, když se vezme do úvahy nejen obsah stránek, ale také počet a kvalita odkazů na ně. Vyvinul koncept "autorit" (například výrobce PC) a "rozbočovačů" (recenzí takových PC) a přišel na to, jak rekurzivně najít nejlepší rozbočovače a autority pro určité vyhledávání. Jeho algoritmy lze použít i pro definování a vysvětlování sociálních skupin a způsobů jejich propojení.

Tento rozhovor vyšel v českém Computerworldu 43/2005

Využívají dnešní hlavní veřejné vyhledávače vaše principy vyhledávání v síti?

Ano, ale co přesně dělají, je přísně střeženým tajemstvím. Všechny mají velmi široce vyladěné metody, které kombinují informace z odkazů s informacemi z obsahu. Vyhledávačem, který nejpřímějším způsobem pracuje s technikou rozbočovačů a autorit, je Teoma používaná u serveru Ask Jeeves.

Je vyhledávání již konečně vyspělou technologií?

Ještě stále se pohybuje v raném stadiu vývoje. Čím více se v této oblasti udělá, tím je jasnější, že jde o velmi problematickou záležitost. To co byste od vyhledávače chtěl a očekával, je, aby se choval podobně, jako když hovoříte s nějakým člověkem velmi znalým dané věci. Namísto toho do políčka napíšete několik slov a vyhledávač vám dá nějaké více či méně relevantní odkazy. Je ovšem působivé, jak daleko se s tím lze dostat.

Můžete uvést příklad otázky, kterou byste chtěl položit vyhledávačům budoucnosti?

"Jaké byly reakce na uvedení Mac OS X Tiger? Byli s ním lidé spokojeni a jak na to reagovala společnost Apple?" Dnes můžete pátrat na různých místech, až nakonec naleznete stránku, kde na to nějaký člověk odpovídá. Momentálně ale není k dispozici žádný způsob, jak přimět vyhledávač, aby na to odpověděl sám.

Co nás ještě v oblasti vyhledávání může čekat?

Vyhledávací nástroje nejsou navrženy tak, aby uměly sledovat události vyvíjející se v čase. Když se chceme na webu dozvědět nejnovější zprávy, nepoužíváme vyhledávače, ale namísto toho navštívíme nějaký zpravodajský server. Tak to ovšem být ani zdaleka nemusí. Například ve sféře blogů už se začíná objevovat snaha o vytvoření nástrojů, které by podobné schopnosti měly.

Odkud k nám tyto vývojové změny přijdou?

Mezi univerzitním výzkumem a firmami, jako jsou Google, Yahoo a Microsoft, existují mnohé zpětné vazby. Tyto společnosti provozují masové služby, jež jsou svou podstatou nesmírně novátorské. Pro firmy samotné je ovšem poměrně riskantní usilovat o všechny zajímavé novinky, jež se v prvních náznacích objevují. Hrozí zde samozřejmě zmařené investice. Naproti tomu na univerzitách existuje prostor pro zabývání se i poněkud bláznivými myšlenkami, které v konečném důsledku nemusejí přinést kýžené ovoce.

Přináší váš výzkum nějaké poučení pro vývojáře informačních systémů?

Když se zamyslíte nad novými on-line médii a novými způsoby on-line komunikace – tedy nejen nad instant messagingem, ale i nad internetovou telefonií a podobnými věcmi – pak musíte zákonitě dojít i k tématu sociálních sítí a ke způsobům, jakými je lidé používají. Tyto nástroje tu jsou pro vzájemné propojování osob a obecně pro informování. Jejich úspěšné nasazení souvisí se samotnou podstatou těchto nástrojů.

Nějaká jiná rada lidem od výpočetní techniky?

Politicky orientované výroky se stále více polarizují. Nevíme, do jaké míry to je vlivem médií, jež používáme. Existuje v blozích a v on-line diskusích něco, co nějakým způsobem zapříčiňuje toto vyhraňování? Myslím, že toto téma představuje důležitou výzvu pro pracovníky IT, neboť je v naší moci vytvářet nástroje, které podobné vyjadřování formují.
Pomoci zvýšit úroveň vyjadřování lidí prostřednictvím informačních technologií by pro nás byla úžasná a báječná věc.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.