Izrael: Státní podpora technologickým inovacím má nejrůznější formy

Člověk |

Úřad The Office of the Chief Scientist poskytuje finanční podporu vědeckovýzkumným projektům ve firmách, které vyvíjejí nové produkty a systémy, pomáhá při navazování mezinárodní vědecké kooperace a slouží i k podpoře start-upových firem včetně zřizování sítě rozvojových inkubátorů. Úspěšné start-upy posléze platí státu 3 % ze svého obratu.




Telekomunikační veletrh Telecom Israel, představuje největší výstavu z oblasti komunikačních technologií na Středním východě. Letošní ročník, který se uskutečnil v listopadu v Tel Avivu, byl stejně jako tři předchozí poněkud poznamenán bezpečnostní situací v oblasti, která se odrazila na počtu zahraničních návštěvníků a vystavovatelů.
Nicméně Izrael rozhodně patří k zemím, které mají v telekomunikačním segmentu co nabídnout. Penetrace mobilních telefonů v zemi dosahuje 103 % , a staví tak Izrael do pozice světové jedničky. Mobilní operátoři si letos vyzkoušeli svou sílu právě i ve vztahu k telekomunikačnímu veletrhu – vzhledem k neshodám se státem ohledně propojovacích poplatků letos Telecom Israel bojkotovali. O to aktivnější byla podpora veletrhu ze strany ministerstva telekomunikací i samotného premiéra Ariela Šarona, který osobně veletrh zahajoval.

Inkubátory i dotace

Státní podpora průmyslu informačních a komunikačních technologií se ovšem zdaleka neomezuje jen na pomyslné stříhání veletržních pásek. Jako první z celé řady institucí, které slouží podpoře izraelského high-tech průmyslu, můžeme zmínit Úřad vedoucího vědy — The Office of the Chief Scientist (OCS) působící při ministerstvu průmyslu, obchodu a práce. Tento úřad poskytuje finanční podporu vědeckovýzkumným projektům ve firmách, které vyvíjejí nové produkty a systémy, pomáhá při navazování mezinárodní vědecké kooperace a slouží i k podpoře start-upových firem včetně zřizování sítě rozvojových inkubátorů (v současnosti je na podporu technologických projektů zřízeno 23 inkubátorů). Úspěšné start-upy posléze platí státu 3 % ze svého obratu. Výsledek je takový, že za jeden investovaný dolar získává stát 15. Start-upy jsou navíc častým cílem akvizic nadnárodních firem. Například společnost Cisco jen v letošním roce zakoupila tři takové firmy za celkovou částku 339 milionů dolarů.

Na pomoc exportu

Další institucí, která slouží podpoře izraelských IT firem, je Israel Export and International Cooperation Institute (IEICI). Tato polostátní organizace pomáhá izraelským firmám s navazováním mezinárodních kontaktů – například jen během roku 2003 zorganizovala více než 2 000 obchodních schůzek, kterých se zúčastnili představitelé 330 izraelských firem z oblasti ICT. Je proto zřejmě jen logické, že za první pololetí letošního roku vzrostl izraelský export telekomunikačního vybavení o 20 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2003.
Na tomto místě je třeba podotknout, že 50 % izraelského vývozu představuje high-tech.
Mezinárodní kontakty podporuje i společnost Matimop, což je izraelské centrum pro vědu a vývoj. S pomocí státních dotací nabízí Matimop mezinárodní programy pro průmyslovou kooperaci v oblasti vědy a vývoje v regionech Severní Amerika, Evropa a jihovýchodní Asie. Matimop je nezisková organizace, jejímž cílem je podle slov jejího ředitele Yaira Amitaye budování high-tech brány do světa. Na své webové stránce registruje Matimop zhruba 400 start-upů z oblasti telekomunikačního průmyslu.
Izrael je rovněž jedinou neevropskou zemí, která se podílí na Šestém rámcovém programu EU, což je největší světový R & D program. je zaměřený na rozvoj informační společnosti v Evropě a byly na něj vyčleněny rekordní 4 miliardy eur.

Granty udělené OCS technologickému sektoru v roce 2003:
Komunikace 36,5 %
Life Sciences 22 %
Software 17,3 %
Elektronika 9,1 %
Elektro-optika 8,1 %
Chemie 2,6 %
Jiné 4 %

Zdroj: OCS, 2004








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.