Jsou výherci v loterii zdraví a šťastní?

Člověk |

Na Science Worldu jsme již dříve řešili otázku, zda za rok po výhře velké částky v loterii bude výherce šťastnější. Tradiční odpověď zní, že spíše ne.

Jsou výherci v loterii zdraví a šťastní?pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Proč je výhra neštěstím? Tradiční odpoověď říká, že například proto, že dotyčný:
– začne podnikat neuvážené životní kroky (investice, změna místa)
– dostane se pod tlak svých přátel a kolegů (žádosti o půjčky, závist…)
– člověk se bude podvědomě obávat, že teď ho na oplátku „čeká smůla“, nebo alespoň nebude s penězi umět naložit a bude se tím trápit.

Na druhé straně jsou ale tyhle úvahy trochu dojmologií. Nesnažíme se třeba my, kteří jsme nikdy větší částku peněz nevyhráli, sami sebe uklidnit? (aneb: Jak sladkými se /nedostupné/ hrozny zdály, jak jsou kyselé.) Jak je tomu ve skutečnosti? Nemohl by výherce investovat třeba do svého zdraví?
Andrew Clark a Bénédicte Apouey z Paris School of Economics nyní podnikli průzkum šťastných výherců, a získali tak tvrdá data. Na základě analýzy dalších životních osudů 8 000 Britů, kteří vyhráli v letech 1994-2005 v loterii větší finanční částky, dokládají, že výsledkem bylo zhoršení zdravotního stavu a dokonce i finanční situace (v porovnání se situací před výhrou).
Zhoršení zdravotního stavu se vysvětluje hlavně tím, že výherci dali průchod svým zálibám, třeba slavili s alkoholem i nikotinem. Neškudlili, dopřávali si. Výhra jejich finanční situaci samozřejmě dočasně zlepšila, ale do pěti let již řada sledovaných zbankrotovala. Někteří psychologové obecně na základě těchto dat varují před náhlým zbohatnutím, respektive vůbec před tím, aby se nepřipraveným lidem dávali do rukou větší částky peněz.
Ale pozor: subjektivně byli tito lidé po výhře šťastnější než před ní.
 
Zdroj: New Scientist
Poznámka: Sází specifická skupina lidí. Jak by to dopadlo u těch, kdo neočekávaně získali velkou částku peněz jiným způsobem (i když jak konkrétně, aby to byl rozumně představitelný scénář)?Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domainKomentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.