Klávesnice cítí vztek

Člověk |

Nazmul Haque Nahin a jeho kolegové z Bangladéše vytvořili program, který má na základě psaní textu na klávesnici odhadnout náladu pisatele. Úspěšnost se prý pohybuje okolo 80 %.

Klávesnice cítí vztekPodobné odhady lze dělat samozřejmě na základě analýzy textu, např. pomocí klíčových slov. Zde má metoda fungovat ale skutečně čistě dle fyzického psaní – rychlosti, rytmu a samozřejmě také množství oprav – míry používání klávesy Backspace. V rámci experimentů lze od samotného produkovaného textu odhlédnout, třeba dát dobrovolníkům opisovat stejnou pasáž. Program se nejprve musel ale pro dobrovolníky zaučit, tj. získat vzory psaní a odpovídající údaje o tom, jak se cítili (realizováno formou dotazníku). Není jisté, zda v jiné skupině by přiřazení fungovala stejně.

Podobné experimenty se už uskutečnily i jinde. Ukazuje se, že různé emoce se dají zachycovat s různou spolehlivostí, mj. i protože trvají různou dobu. Výsledky lze zkusit využít ke konstrukci „testů příčetnosti“, např. nenechat odeslat e-mail v hněvu. Lze si ale představit i řadu námitek proti těmto technologiím, člověk v nebezpečí bude vyhodnocen jako nezpůsobilý odeslat zprávu o pomoc – nebo i nastartovat auto.

Software by jistě mohl jen zobrazovat příslušné upozornění s dotazem (chcete opravdu… – vypadá to, že jste…), ale i to by mohlo rozčilovat. Též se zmiňuje možnost, že by se na základě analýzy doplňovalo k textu něco jako emotikony, aby příjemce získal kontext, jak to odesilatel myslel (mohl myslet?).

Zdroj: New Scientist

Poznámky:
– V minulosti se už podobná „grafologie“ zkoušela používat ne k rozlišení nálad, ale přímo k rozlišení samotných uživatelů. Příslušných novinek o těchto pokusech ale nějak zase ubylo. Možná by to šlo, kdyby všichni používali klasickou klávesnici pro PC, ale ve světě smartphonů, dotykových displejů, chytrých hodinek a bankomatů se to prostě příliš komplikuje?
– „Test na příčetnost“ při odesílání e-mailu zmiňoval před pár lety i Google, ale nějak se ani tohle neujalo. Všechno to dává smysl, ale kdo má náladu, aby mu software např. neustále říkal, že je podrážděný, nebo tyto údaje navíc sděloval i příjemci?Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

09.02.2015, 14:22

.... ñïñ!!...

09.02.2015, 13:46

.... ñïàñèáî çà èíôó....

25.01.2015, 16:17

.... tnx!...

17.01.2015, 01:18

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

20.12.2014, 14:58

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.