Miliardář Warren Buffett investuje do elektroautomobilů

Člověk |

Francouzský energetický gigant EdF oznámil, že podpoří vývoj, výrobu a užívání nových automobilů s elektrickým pohonem.
***tisková zpráva České nukleární společnosti

Francouzský energetický gigant EdF oznámil, že podpoří vývoj, výrobu a užívání nových automobilů s elektrickým pohonem. Tyto automobily sníží dovoz ropy a odstraní emise CO2, které vznikají spalováním pohonných hmot. Elektřinou poháněné automobily jsou pro budoucnost energetických firem nesmírně zajímavé, zejména v případě, budou-li do baterií těchto aut dodávat elektřinu vyrobenou s malými provozními náklady v jaderných elektrárnách.

Francouzská společnost EdF (Electricité de France), která vyrábí více než 70 procent elektřiny v jaderných elektrárnách, a která se má významně podílet na rekonstrukci britské jaderné energetiky, uzavřela v říjnu dohody s výrobci francouzských automobilů, společnostmi PSA Peugeot Citroën a Renault Nissan Alliance. Energetický gigant pomůže těmto firmám rozvíjet vhodné technologie a vybudovat služby, které by byly dostupné a atraktivní pro majitele aut s elektrickým pohonem. Francie chce být v čele budování takové infrastruktury, která by mohla být příkladem pro ostatní země světa.
Existují ale i další země a regiony, které by chtěly být v tomto ohledu v čele vývoje a účastnit se na tomto velmi slibném podnikání. Jde například o Izrael, Dánsko, Portugalsko, americký stát Tennessee a prefekturu Kanagawa v Japonsku. Hlavním konkurentem Francie však budou Indie a Čína, které mají výhodu levné pracovní síly a takřka neomezených zdrojů v době, kdy většina zemí zápasí s úvěrovou krizí radikálně omezující prostředky i na velmi slibné projekty.
Indický koncern Tata Motors oznámil, že převzal malou norskou společnost na výrobu elektrických automobilů Miljo Greland/Innovasjon. Jejím prostřednictvím chce proniknout na evropský trh s novým automobilem, který by měl dojezd 200 km a zrychlení z 0 na 60 km/h do deseti sekund. Jeho partnerem se stal kanadský výrobce Electrovaya, který bude dodávat baterie.
Zájem o nový byznys projevil i nejbohatší podnikatel světa, americký miliardář Warren Buffett. Koupil majoritní podíl v čínské společnosti BYD, která se chce v krátké době stát největším světovým výrobcem baterií pro nejrůznější účely. Experti upozorňují na tuto výjimku v dlouholeté investiční praxi zkušeného investora, který se až dosud pokročilým technologiím vyhýbal. Do konce letošního roku má čínský výrobce představit veřejnosti nový „zelený“ automobil bez emisí, který zamýšlí prodávat v Evropě a v USA od roku 2010. Buffett investoval do čínské firmy BYD prostřednictvím své elektrárenské společnosti MidAmerican. Ta nyní usiluje o podíly v existujících i plánovaných amerických jaderných elektrárnách. MidAmerican Energy Holdings přitom soupeří právě s EdF, která chce také získat značný podíl na nově budované americké jaderné energetice.

Viz také:
Nissan představil automobil na li-ion baterie
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.