Mohlo ochlazení za kolaps kultur doby bronzové?

Člověk |

Pomineme-li Středomoří, ve většině Evropy začala doba železná někdy kolem roku 800 př. n. l. Tradičně se předpokládalo, že nešlo jen o rozšíření znalostí nového kovu, ale současně o výrazný zlom.

Mohlo ochlazení za kolaps kultur doby bronzové?Vzrostl počet válek a odtud, jak se někdy tvrdí, vyplývá i spojování války a železa (třeba jako atributy stejného boha). „Věk železný“ má Hesiodos za vrchol (respektive dno) úpadku světa. Železo jako takové v to bylo ovšem nevinně, proč ale tedy nastalo období chaosu a pád kultur konce doby bronzové? Obvyklým vysvětlením dosud byla klimatická změna.

Vědci z několika britských a irských výzkumných institucí ovšem nyní v Proceedings of the National Academy of Sciences tvrdí, že tak jednoduché to nebude. Po roce 900 př. n. l. začíná „kvantitativně“ klesat množství stop po lidské činnosti a tento trend ještě zesílil po roce 800 př. n. l. Ukazuje to na kolaps tehdejších populací a pokled počtu obyvatel, problém ovšem je, že k ochlazení a příchodu vlhčího klimatu došlo až asi o další dvě generace později, kolem roku 750 př. n. l. Výsledky jsou relevantní především pro Irsko, ale podle autorů mají obecnější platnost.

A proč tehdy ubývalo lidí, když ke kvůli neúrodě? Na vině má dle nové teorie být – právě železo. Společnosti doby bronzové obchodovaly na velkou vzdálenost s mědí a cínem a kontrola nad tímto obchodem byla základem moci tehdejších elit. S ovládnutím metalurgie mnohem hojnějšího železa (navíc zde stačí 1 surovina) se zhroutila struktura společnosti i obchodování s jiným zbožím, následovaly sociální konflikty a kolaps. Nová společnost využívající pokročilejší technologii byla paradoxně chudší.

Autoři výzkumu tvrdí, že dnes existuje tendence příliš vysvětlovat jednotlivé historické události jako následek klimatických změn. Je to pohodlné. Jsou-li ale k dispozici podrobnější data, často se ukáže, že si dva spojované děje časově ve skutečnosti neodpovídají.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Zajímavá otázka: ve Středomoří se železo objevilo cca o 400 let dříve a také to bylo spojeno s kolapsem („mořské národy“ apod.). Mohlo i zde za to přímo železo?Úvodní foto: nasa, wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

11.12.2014, 22:31 admin

zelezo

jenomze samotni chetite se zelezem zmatkum te doby podlehli take. ostatne samotne mykeny kolem roku 1200 nezanikly, ty snad byly dobyte az asi 1120

10.12.2014, 22:22 kastanek

mykénské zemětřesení 1200 př.n.l

http://www.national-geographic.cz/clanky/mykenskou-civilizaci-srazilo-na-kolena-zemetreseni-soudi-vedci.html#.VIjDbjGG9Mk Mykény oslabené zemětřesení kolem 1200 př.n.l.podlehly mořským národům. Výrobu železa objevili a zvládli Chetité asi 1500-1400 př.n.l.( Tutanchámonova dýka). Mořské národy byly blíž převzetí tohoto vynálezu, než pevninské Řecko a mohly mít díky tomu vojenskou převahu.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.