Na cukrovku stačí zhubnout jediný gram

Člověk |

Ovšem ve slinivce. Diabetes druhého typu (tj. verze bez nutnosti aplikovat inzulín) se projevuje mj. právě ztučněním slinivky.

Na cukrovku stačí zhubnout jediný gramVýzkumníci z Newcastle University tvrdí, že po pořádném zhubnutí se ztratí právě asi gram tuku ze slinivky a problémy zmizí, tj. cukrovka 2. typu by alespoň ve většině případů měla být plně vratná. Sekrece inzulínu i metabolismus glukózy se vrátí na běžnou úroveň. Zatím se neuvažuje, že by se tuk ze slinivky mohl odebírat chirurgicky, takže nezbývá, než se trápit dietou, eventuálně ji podpořit různými technikami podvazování žaludku (bariatrická chirurgie) apod.
Autoři výzkumu publikovaném v časopisu Diabetes Care uvádějí, že diabetes 2. typu má dnes celosvětově skoro 10 % populace, čím dál častěji i lidé mladí. Zajímavé je, že někteří lidé, ač obézní, diabetem netrpí. Pokud zhubnou, tuku ve slinivce jim neubude, což nasvědčuje celkem jednoznačné kauzalitě. Že by naopak nemocný zhubnul, ale tuk mu ve slinivce zůstal a problémy nezmizely, se však prý neděje, na to se tedy člověk vymlouvat nemůže.
Zdroj: ScienceDailyÚvodní foto: Miansari66, Wikipedia, licence Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.