Nanotechnologie pomáhá v boji se zubním kazem

Člověk |

Výplňový materiál Ketac N100 tuhne světlem.
***tisková zpráva společnosti 3M ESPE
Společnost 3M ESPE, přední výrobce a dodavatel dentálních produktů a služeb, představuje světlem tuhnoucí nano-ionomerní výplňový materiál Ketac N100, který je první pryskyřicí modifikovaný skloinomer na světě ve formě pasta/pasta, vyvinutý na bázi nanotechnologie. Použitím nanotechnologie získává tento nový materiál benefity, které nejsou běžně spojované se skloinomery a vytváří tak zcela novou kategorii skloinomerních výplňových materiálů: nano-ionomer. Tato technologie přináší jednak zvýšenou odolnost proti abrazi, přirozenou estetiku, lepší leštitelnost a navíc i dlouhodobé uvolňování fluoridů podobné běžným a pryskyřicí modifikovaným skloinomerním výplňovým materiálům.

Ketac N100 lze považovat za vysoce estetický materiál, který pacientům nabízí velmi přirozené odstíny. V klinickém hodnocení více než 60 % stomatologů, kteří použili Ketac N100 ve své praxi, ohodnotilo estetiku konečného výsledku jako stejnou nebo lepší než kompozit, který v současnosti používají. Výsledky laboratorních testů navíc ukazují, že výplňový materiál Ketac N100 má lepší leštitelnost než ostatní skloinomerní materiály. Vysoký lesk a hladký povrch přispívají k vylepšené estetice a ovlivňují tak pacientovo pohodlí a spokojenost s klinickou prací. Dalším plusem nové nanotechnologie je i to, že Ketac N100 vykazuje vysokou úroveň uvolňování fluoridů, které lze znovu „dobít“ vystavením topickému zdroji fluoridů. Znovunasycení probíhá během místní aplikace fluoridu, např. při čištění zubů fluoridovou zubní pastou.

Provedené testy v laboratořích navíc ukazují, že výplně Ketac N100 mají schopnost vytvořit inhibiční zónu proti kazu po zásahu kyselinou a zastavit tak další rozšiřování kazu. Výplně zhotovené ze světlem tuhnoucího nano-ionomerního materiálu Ketac N100 nejen skvěle vypadají, ale dosahují také vynikajících výsledků v abrazivním prostředí. V porovnání s konkurenčními pryskyřicí modifikovanými skloinomery dosahuje Ketac N100 významně vyšší odolnosti vůči abrazi, a tak se tento skloinomer stává ideálním řešením i pro aplikaci v postranním úseku, kde k abrazi dochází.

Unikátní vlastnosti skloinomerů dělají z těchto materiálů i nadále důležitou součást každodenní stomatologie. Světlem tuhnoucí nano-ionomer Ketac N100 ve formě pasta/pasta je ideální alternativou estetického skloinomerního řešení pro všechny pacienty, dětmi počínaje a seniory konče.

Aplikace Ketac
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.