Navigační systém pro nevidomé přes GPS/GSM

Člověk |

Výzkumné a vývojové centrum (společný projekt ČVUT, Vodafonu a Ericssonu) v březnu úspěšně dokončilo vývoj prvního GPS navigačního systému pro nevidomé v České republice. Systém umožňuje okamžitou lokalizaci a následnou navigaci nevidomého do cílové oblasti a kombinuje technologie GPS a GSM s lokalizačním call centrem a mapovými podklady.




***tisková zpráva společnosti Vodafone

Výzkumné a vývojové centrum (společný projekt ČVUT, Vodafonu a Ericssonu) v březnu úspěšně dokončilo vývoj prvního GPS navigačního systému pro nevidomé v České republice. Systém umožňuje okamžitou lokalizaci a následnou navigaci nevidomého do cílové oblasti a kombinuje technologie GPS a GSM s lokalizačním call centrem a mapovými podklady. Úspěšné testování potvrdilo možnost plného nasazení systému v praxi.

"Navigační systém pro nevidomé využívá předností telekomunikačních technologií v pomoci zdravotně handicapovaným lidem, což je klíčovým tématem společenské odpovědnosti Vodafonu na celém světě," říká Grahame Maher, generální ředitel Vodafone Česká republika a dodává: "Podpora vědeckého výzkumu a jeho využití v obecně prospěšných projektech jsou cíle, s kterými jsme před pěti lety spoluzakládali Výzkumné a vývojové centrum."

Navigační systém je jedním z projektů Výzkumného vývojového centra (RDC), podpořených Vodafone stipendiem. Řešitelský tým studentů Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze na vývoji systému spolupracoval se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS), jejíž představitelé připomínkovali zadání a podíleli se na testování v terénu. SONS také plánuje implementaci systému do praxe.

Navigační systém pracuje s GPS přijímačem, který má nevidomý u sebe a který zjišťuje jeho polohu a odesílá ji do serveru call centra. V případě ztráty orientace kontaktuje nevidomý call centrum, které určí jeho polohu na mapě a dovede ho do cíle. Nevidomý však může systém využívat také jako navigačního průvodce pro cestování do míst mimo svůj obvyklý "akční rádius" (např. meziměstské cesty).

Testováním nejvhodnějších kombinací standardních GPS přijímačů a GSM CSD/GPRS modemů a následnými hardwarovými a softwarovými úpravami zvolených jednotek bylo dosaženo maximální kompatibility systému s možnostmi nevidomých uživatelů. Přesnost lokalizace je až 2,5 m a její úspěšnost 90 – 95%.

Uvedení systému do běžného provozu a jeho zpřístupnění nevidomým uživatelům bude realizovat SONS s maximální podporou RDC – ČVUT, Vodafonu a Ericssonu. V ČR je nyní zhruba 10 000 potenciálních nevidomých uživatelů navigačního systému.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.